Pět spolutvůrců atentátů v Bombaji dostalo trest smrti

Pětici mužů čeká v Indii trest smrti za podíl na pumových útocích na vlakové spoje v Bombaji. Dalších sedm lidí bylo odsouzeno na doživotí. Při sérii explozí v roce 2006 zahynulo 188 lidí a přes 800 dalších utrpělo zranění. Obhajoba po vyhlášení rozsudků oznámila, že se vzápětí odvolá.

Pomník obětem bombajských atentátů z července 2006
Zdroj: Reuters

Speciální soud shledal tento měsíc 12 ze 13 obžalovaných vinnými z účasti na atentátech, které zasáhly přeplněné vlaky ve večerní špičce v Bombaji 11. července 2006. V rozmezí deseti minut vybuchlo ve vlacích sedm bomb.

Pět odsouzených, kteří dostali absolutní trest, podle prokuratury nálože na železnici nastražilo. Stejně jako dalších sedm odsouzených na doživotí patřili k zakázané skupině indických muslimských radikálů.

Podle indických vyšetřovatelů provedli indičtí vzbouřenečtí muslimové útoky na rozkaz islamistů se základnami v Pákistánu. Za hlavního organizátora označily indické úřady pákistánskou islamistickou organizaci Laškare tajjaba. Pákistán indická obvinění popřel.

Následky útoku v Bombaji (rok 2006)
Zdroj: Reuters

Další série teroristických útoků v Bombaji následovala v listopadu 2008, se 174 oběťmi. Indie i tehdy z útoků obvinila organizaci Laškare tajjaba.

Vztahy mezi Indií a Pákistánem, které spolu svedly od získání nezávislosti v roce 1947 tři války, klesly po útocích v Bombaji na bod mrazu a doposud se tyto rány zcela nezhojily.