Tusk v OSN hájil unijní kroky při zvládání uprchlické krize

Současná migrační krize má globální rozměr, a proto si žádá globální řešení a globální solidaritu, prohlásil ve všeobecné rozpravě Valného shromáždění OSN předseda Evropské rady Donald Tusk. Po něm vystoupil japonský premiér Šinzó Abe, který oznámil, že Tokio poskytne přes 1,5 miliardy dolarů na pomoc syrským a iráckým uprchlíkům.

Donald Tusk při projevu v OSN
Zdroj: Reuters Autor: Mike Segar

Bez uvedení konkrétních příkladů Donald Tusk v projevu kritizoval země, které se na pomoci uprchlíkům nepodílejí, nicméně neodpustí si kritizovat Evropskou unii za to, že toho pro běžence dělá málo. V souvislosti s bojem proti terorismu Tusk uvítal, že přibývá zemí, které se připojují ke koalici proti Islámskému státu. Hájil rovněž kroky EU týkající se uprchlických kvót a uvedl, že „jde jen o zlomek toho, co Evropa dělá, aby pomohla těm, kteří prchají před pronásledováním“.

„Chceme v regionu Blízkého východu stabilní státy. Stabilita, to ale nejsou barelové bomby a chemické zbraně používané proti civilistům,“ řekl bývalý polský premiér a nynější šéf summitů Evropské unie v narážce na činy připisované syrskému režimu pod vedením prezidenta Bašára Asada. Jak dodal, nesmí se zapomínat na to, že miliony lidí utekly ze Sýrie právě kvůli chování prezidenta Asada. „Cílem mírového plánu musí být umožnit lidem v regionu, aby začali zase normálně žít,“ doplnil Tusk.

Hned na úvod svého projevu předseda Evropské rady uvedl, že Evropa neprožívá snadné období. Konkrétně zmínil, že došlo ke změnám hranic na Ukrajině (v souvislosti s loňskou ruskou anexí Krymského poloostrova), a tím i k porušení Charty OSN, rovněž se Evropa musí vypořádat s migrační krizí, teroristickými útoky v některých zemích a s ekonomickými problémy několika států. „Jsem si ale jistý, že se nám se vším podaří vypořádat,“ dodal.

Japonský premiér Šinzó Abe v rozpravě slíbil, že Tokio poskytne celkem 1,56 miliardy dolarů (38 miliard Kč) jednak na pomoc Syřanům a Iráčanům, kteří se kvůli násilí ocitli bez střechy nad hlavou, a rovněž na podporu budování míru v oblasti Blízkého východu a Afriky. Japonsko také dá dva miliony dolarů (48,6 milionu Kč) na pomoc Libanonu, kde žije velké množství syrských uprchlíků. Dalších 2,5 milionu dolarů (60,7 milionu dolarů) by mělo směřovat do zemí mimo EU, které čelí obrovskému přílivu běženců, mimo jiné do Srbska či Makedonie.