Daň za vlídnost k běžencům? Popularita vládních stran v Německu klesá

Popularita německých vládních stran v důsledku uprchlické krize klesá. Konzervativnímu bloku CDU/CSU vyjadřují Němci nejmenší podporu za poslední rok. Vyplývá to z průzkumu společnosti INSA, podle níž lze tento pokles přičíst právě zejména obavám Němců z uprchlické vlny. Mírný úpadek zažívají i sociální demokraté (SPD), kteří s těmi křesťanskými tvoří velkou koalici. Následující volby do dolní komory by se v Německu měly konat stejně jako v Česku - na podzim 2017.

Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) se spolkovým vicekancléřem Sigmarem Gabrielem (SPD)
Zdroj: Reuters Autor: Fabrizio Bensch

Podle průzkumu pro deník Bild podpora CDU/CSU klesla oproti předešlému týdnu o procento. Oproti přelomu měsíců srpna a září dokonce o tři procenta. I přesto by ale nyní tyto strany případné volby suverénně vyhrály se ziskem 38,5 procenta hlasů.

Podobně jsou na tom i koaliční sociální demokraté (SPD), které by nyní volilo 23,5 procenta Němců, tedy stejně jako na přelomu srpna a září. Ještě minulý týden by ale obdrželi o procento hlasů více.

Celková podpora velké koalici je nyní na nejnižší úrovni od posledních voleb před dvěma lety. „Uprchlická krize způsobuje problémy hlavně konzervativnímu táboru a velká koalice je slabší než kdykoli dříve," komentoval průzkum šéf společnosti INSA Hermann Binkert.

Výsledky federálních voleb do Spolkového sněmu konaných 22. září 2013
Zdroj: www.bundeswahlleiter.de

Krajně levicová Die Linke o půl procenta posílila na 10,5 procenta, a těší se tak stejné podpoře jako Zelení, kteří si oproti minulému týdnu polepšili o procento. Euroskeptická Alternativa pro Německo (AfD) a liberální (FDP) mají nadále podporu šesti a čtyř procent německých voličů.

Klesá i popularita a význam Merkelové

Němečtí konzervativci zřejmě platí svou daň za vlídný postoj kancléřky Angely Merkelové k uprchlíkům. Ta se stala terčem kritiky především za to, že svou rétorikou údajně přispěla k zesílení přílivu imigrantů. Do Německa totiž prakticky pozvala všechny syrské uchazeče o azyl. Německá města a obce se tak musí vypořádat se zhruba 800 000 uprchlíky, kteří by dohromady měli do země přijít během tohoto roku.

Na letošním minimu je proto právě i popularita samotné Merkelové. Podle průzkumu pro televizi RTL z minulého týdne je nyní na 49 procentech. I tak je ale Merkelová nadále jedním z nejoblíbenějších šéfů vlád v poválečných dějinách Německa.

Podle průzkumu veřejného mínění časopisu Der Spiegel se zase Merkelová poprvé od začátku tohoto volebního období neumístila na prvním místě žebříčku důležitosti politiků. V čele ankety ji nahradil ministr zahraničních věcí Frank-Walter Steinmeier (SPD).

Video Studio ČT24
video

Pokles preferencí je nebývale rychlý, říká zpravodaj ČT

Seehofer: Bavorsko se dostalo na hranici svých možností

Do Bavorska přišlo v září 179 tisíc běženců, jen v pondělí jich bylo 10 tisíc. Podle zemského premiéra Horsta Seehofera se země při pomoci uprchlíkům dostala na hranici svých možností a v brzké budoucnosti situaci ještě zkomplikuje příchod zimy.

„Je to důkaz, že se tato záležitost zcela vymkla kontrole,“ řekl Seehofer o počtech uprchlíků, kteří do Bavorska dorazili. „Je to pro nás gigantická výzva. Největší, které musíme čelit od sjednocení Německa,“ uvedl.

„Vzhledem k nadcházejícímu chladnému období roku se situace ještě zdramatizuje,“ varoval také Seehofer. Podle něj brzy nebude možné zajišťovat ubytování pro běžence ve stanech, ale bude třeba najít jim vhodnější bydlení.

Video Horizont ČT24
video

Německá vláda chce zrychlit azylová řízení i navracení odmítnutých žadatelů