Uprchlickou vlnu zatím podzim nezmírnil, do Rakouska přišlo o víkendu 17 tisíc lidí

Proud migrantů mířících do Evropy neslábne ani se zhoršujícím se počasím. Během víkendu už dorazilo do Rakouska 17 tisíc běženců – většina z nich překročila hranici s Maďarskem. Utečenci často nemají vhodné oblečení, výbavu jim zajišťují i dobrovolníci.

Zdroj: ČTK/Newzulu Autor: NENAD MIHAJLOVIC

Většinu migrantů se podařilo rakouské policii rozvézt do tranzitních ubytoven. Část z nich se vydala taxíky rovnou na cestu do Vídně. Z rakouské metropole valná část běženců pokračuje vlaky do Salcburku a dál do Německa.

„Odhady říkají, že velmi pravděpodobně počasí může mít vliv na počet uprchlíků, kteří by se vydali na cestu, až od poloviny října nebo až v průběhu listopadu. Zatím se počasí na Balkánu drží mezi patnácti až pětadvaceti stupni, takže stále proudí obrovské davy,“ konstatoval zpravodaj ČT David Miřejovský.

Migranti podle něj nejsou na horší počasí připraveni. „Když vyráželi v srpnu z Damašku nebo z uprchlických táborů v Turecku, tak si vzali jen to nejnutnější, letní oblečení. Až v posledních týdnech dostávají na Balkáně teplejší, podzimní oblečení, ale i kvalitnější obuv hlavně od dobrovolníků z různých organizací včetně Červeného kříže,“ podotkl Miřejovský.

Video Zpravodaj ČT: Uprchlíci nejsou na podzimní počasí připraveni
video

Zpravodaj ČT: Uprchlíci nejsou na podzimní počasí připraveni

Zpravodaj ČT: Uprchlíci nejsou na podzimní počasí připraveni

V Chorvatsku pomáhají místní – vědí, co je být uprchlík

Rakouští Svobodní skončili ve volbách druzí, žádají stavbu plotu

Migrační krize se výrazně projevila i na politické mapě Rakouska. V zemských volbách ve spolkové zemi Horní Rakousy získali pravicoví populisté ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ) přes třicet procent hlasů, což je dvojnásobek ve srovnání s minulými volbami.

Jejich předseda Heinz Christian Strache nedávno například požadoval výstavbu plotu na rakouských hranicích po vzoru Maďarska.

  • Se stálým přílivem migrantů se nadále potýká také Maďarsko. V sobotu dorazilo do země podle místní policie 9472 osob, převážná většina z Chorvatska. Jen asi dvě stovky migrantů překročily maďarsko-srbskou hranici. Od ledna už Maďarsko zaregistrovalo skoro 269 tisíc běženců.

Německo se má připravit na afghánskou vlnu

Podle ředitele afghánské mise Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Richarda Danzigera, kterého citoval deník Die Welt, se bude muset Německo připravit na stoupající počet žadatelů o azyl také z této středoasijské země. Měsíčně prý Afghánistán opouští až 100 tisíc lidí. Hospodářští migranti prý míří převážně do Íránu, Pákistánu či Spojených arabských emirátů, řada uprchlíků ale pokračuje dál na západ.

Letos do Evropy podle Danzigera dorazilo už 70 tisíc Afghánců a jejich počet bude nadále stoupat. Převaděči lidí totiž podle něj rozšířili v zemi zprávu, že Německo přijme pouze 800 tisíc lidí, což vyvolalo masivní vlnu odchodů. Toto číslo je přitom pouhý odhad německé vlády počtu migrantů, kteří letos do země dorazí.

Další tragédie u břehů Turecka

Nejméně 17 údajně syrských uprchlíků v neděli zahynulo při potopení lodi plující z tureckého pobřeží k řeckému ostrovu Kos. Dvacet dalších běženců se turecké pobřežní stráži podařilo zachránit.