Vycházky i nákupy. Nápravu resocializací bere grónské vězeňství doslova

Resocializace a navrácení do běžného života - moderní liberální trendy vězeňství uchopili v Grónsku do největší možné míry. Už několik dekád zde funguje mimořádně benevolentní přístup k vězňům, včetně volných vycházek do města, za prací nebo kulturou.

Druhé největší vězení v Grónsku
Zdroj: ČT24

Ještě v polovině 70. let minulého století v Grónsku neměli žádné vězení. Lidi, kteří se něčím provinili, byli posíláni na převýchovu k rybářům. Později tu přeci jenom vězení vznikla, svým režimem se ale nepodobají žádným na světě.

„Právní kultura zde není založená na trestu, ale na asistenci a podpoře."

Hans Jorgen Engbo

Šéf grónské vězeňské služby

Snídaně formou bufetu, povolené výlety, a dokonce možnost vlastnit střelnou zbraň. Grónské vězeňství jde svou vlastní cestou – nápravu vězňů zde pojímají se zdvořilostí a respektem.

Video Horizont ČT24
video

Jak se žije grónským vězňům

Například ve vězeňském komplexu Nuuku mají někteří vězni údajně své vlastní klíče od cely, aby mohli mít dostatek soukromí. Jiní zase mohou svou místnost opustit v průběhu dne a jít do práce, školy nebo třeba baru. O víkendu chodí se svými dozorci na výlety a exkurze.

Grónská nápravná zařízení přesto nejsou úplným rájem volnosti. Než si zaslouží mírnější zacházení, musí nově příchozí několik měsíců setrvat za zámkem. Mimo to jsou také povinni se v noci hlásit a pravidelně podstupují testy na alkohol a hašiš.