Prezidenti Číny a USA se shodli: Kyberútoky je nutné odstřihnout

Obě země nebudou provádět nebo vědomě podporovat počítačové hackerství - tak zní jeden ze závěrů schůzky amerického a čínského prezidenta v Bílém domě. Barack Obama se Si Ťin-pchingem projednali i další kontroverzní témata, včetně čínských územních nároků v Jihočínském moři nebo klimatické změny.

Americký prezident uvítal snahu Číny zapojit se do snah o ochranu klimatu. Čína mezitím slíbila, že poskytne 3,1 miliardy dolarů (zhruba 75,4 miliardy korun) na pomoc rozvojovým zemím ve snaze o snížení emisí oxidů uhlíku. Spojené státy dříve OSN slíbily poskytnout na tyto účely tři miliardy dolarů.

Sám Obama také nedávno představil plán na snížení hladiny emisí v USA o 26 až 28 procent, a to do roku 2025. 

Šéf Bílého domu také řekl, že se se svým čínským protějškem shodl na potřebě řešit problémy kolem počítačové špionáže a pirátství. Během jednání prý vyjádřil „vážné znepokojení“ nad sílícími kybernetickými hrozbami, z nichž Američané Číňany nezřídka podezírají. „Naznačil jsem, že to musí přestat,“ poznamenal Obama.

Setkání státníků na zahradě Bílého domu
Zdroj: ČTK/AP

Prezidenti se podle Bílého domu dohodli na vytvoření expertní skupiny, která se má těmito otázkami dále zabývat. Si přislíbil, že Čína bude „proti kybernetickým krádežím důrazně bojovat“.

Si je na své první návštěvě Spojených států. Obama ho uvítal v zahradě Bílého domu, tedy na stejném místě, jako před dvěma dny papeže Františka.

Obama řekl, že obě země jsou úspěšnější, když jejich firmy spolu soutěží na rovném hřišti a když jsou dodržována lidská práva. Když spolu budou Spojené státy a Čína spolupracovat, budou mít „nedostižnou schopnost“ utvářet běh tohoto století, zdůraznil šéf Bílého domu. „Nemáme jinou volbu než usilovat o oboustranně výhodnou spolupráci,“ odpověděl pak čínský prezident.

Video Události
video

Čínský prezident v USA: Pokus o restart vztahů