Slovenský ústav kvůli verdiktu o Babišovi zvažuje právní kroky

Slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) nesouhlasí s verdiktem, kterým soud rozhodl ve sporu s Andrejem Babišem. Podle mluvčího ústav zvažuje další právní kroky. Bratislavský okresní soud loni stanovil, že Babiš je evidován v archivních svazcích někdejší tajné policie StB neoprávněně. ÚPN ale podle svých zjištění tvrdí opak.

ÚPN by například mohl navrhnout generálnímu prokurátorovi podat mimořádné dovolání nebo se sám obrátit se stížností k ústavnímu soudu. Krajský soud ve svém rozhodnutí ale zamítl návrh ÚPN, aby instituce mohla z vlastního podnětu podat dovolání k nejvyššímu soudu z důvodu, že ve sporu s Babišem jde o rozhodnutí právně zásadního významu. 

„Provádíme analýzu rozsudku. Právní zástupci zvažují mimořádné opravné prostředky."

Tibor Uljacký

Mluvčí ÚPN

ÚPN v minulosti opakovaně kritizoval rozhodnutí slovenských soudů v Babišově případu. Za nepřesvědčivý a rozporuplný označil i verdikt krajského soudu, který prý vůbec nezohlednil některé námitky ÚPN.

Ústavu se kromě jiného nezamlouvá, že ve sporu na ochranu osobnosti daly soudy za pravdu Babišovi navzdory předloženým dvanácti svazkům, ve kterých byla zmiňována činnost agenta Bureše, což prý bylo krycí jméno Babiše. Za politováníhodné ÚPN rovněž označil skutečnost, že větší váhu měly pro soud svědecké výpovědi někdejších příslušníků StB.

Svazek StB s údajným krycím jménem Andreje Babiše

ÚPN před soudem tvrdil, že z archivních dokumentů vyplývá, že v roce 1980 se Babiš stal důvěrníkem StB a že o dva roky později ho tajná policie získala ke spolupráci jako agenta. Bývalý důstojník StB Július Šuman, jenž Babiše údajně naverboval, ale tuto informaci během své výpovědi u okresního soudu popřel.

Miliardář slovenského původu Babiš vědomou spolupráci s StB popírá. Opakovaně uvedl, že coby pracovník československého podniku zahraničního obchodu Petrimex přišel do kontaktu s příslušníky StB, kteří se pouze zajímali o obchodní aktivity firmy.