Začal summit OSN - v duchu boje s chudobou a změnami klimatu

Představitelé téměř 200 zemí světa dnes v newyorském sídle OSN schválili 17 cílů pro boj proti chudobě, nerovnosti a klimatickým změnám. Učinili tak na úvod třídenního summitu k udržitelnému rozvoji. Summit je předvojem pro všeobecnou rozpravu 70. Valného shromáždění OSN. Té se zúčastní i český prezident Miloš Zeman, který v úterý od 18:00 místního času pronese před Valným shromážděním svůj projev.

OSN hostí summit k udržitelnému rozvoji
Zdroj: REUTERS Autor: Mike Segar

Před začátkem summitu vystoupil v sídle OSN papež František.  S poselstvím adresovaným Valnému shromáždění otevřel jeho jubilejní 70. zasedání. Bylo to poprvé v historii, kdy toto zahájení provedla hlava římskokatolické církve. František ocenil historický přínos OSN na poli kodifikace norem mezinárodního práva a v oblasti mírového řešení konfliktů. Zároveň se neváhal opřít do současné podoby Rady bezpečnosti, kde má podle jeho mínění „několik zemí příliš velkou moc“.

Pontifik zdůraznil ve své řeči globální problém nerovné distribuce moci a špatného nakládání s ní. Zmínil přitom dvě oběti vadného zacházení s mocí: životní prostředí a masu lidí vykořeněných ze společnosti.

Varoval také před manipulativním výkladem Charty OSN. „Budou-li aplikovány její principy transparentně a upřímně, mír bude dosažen. Ovšem nesmí být používána coby zástěrka k zamaskování něčích nekalých úmyslů,“ vyjádřil se Svatý otec.

Papež František v sídle OSN
Zdroj: REUTERS
Autor: Tony Gentile

Na stole je ke schválení návrh Agendy 2030

Světoví politici oficiálně schválili ambiciózní Agendu 2030 pro udržitelný rozvoj, obsahující celkem 17 závazků, které by během příštích 15 let měly vést k vymýcení extrémní chudoby a hladu. S plánem předběžně souhlasilo všech 193 členských států OSN.

Zároveň by se měla snížit nerovnost uvnitř zemí i mezi nimi, mělo by být dosaženo rovnosti žen a mužů a také by měla být přijata naléhavá opatření v boji proti změnám klimatu. Cíle udržitelného rozvoje by mělo potvrdit Valné shromáždění OSN.

Agenda 2030 navazuje na tzv. Rozvojové cíle tisíciletí (MDGs), patnáctiletý plán shrnutý do osmi konkrétních cílů směřujících k odstranění chudoby v rozvojovém světě. Jak se je v období 2000–2015 podařilo naplnit? „Z velké části se to povedlo. Splněn byl jeden z hlavních cílů, kterým bylo snížit počet lidí žijících v extrémní chudobě, tj. s denním příjmem pod jeden a čtvrt dolaru, na polovinu oproti roku 1990,“ poznamenává Pavel Přibyl z Českého fóra pro rozvojovou spolupráci.

video Zpravodaj ČT k summitu OSN o udržitelném rozvoji
Video Studio ČT24
video

Zpravodaj ČT k summitu OSN o udržitelném rozvoji

Podporu Agendě 2030 vyjádřili ve čtvrtek účastníci shromáždění v New Yorku, v Londýně nebo Valencii. Jednalo se o pochody s názvem Light The Way. Pod hashtagem #lighttheway se na Twitteru šíří apel na světové státníky, aby globální problémy s nerovností, chudobou a změnou klimatu začali důrazněji řešit.

OSN zamlčela jmenování saúdského diplomata

V den zahájení summitu však musí OSN čelit kritice za zvolení saúdsko-arabského diplomata do čela jejího panelu expertů v rámci Rady pro lidská práva (HRC - Human Rights Council). Saúdská Arábie je přitom známá jako země s jedním z nejdelších seznamů porušování lidských práv. Jmenování Faisala bin Hassana Trada do zmiňované funkce vyvolalo negativní ohlas také proto, že tento krok byl učiněn v červnu a sdělovacím prostředkům, potažmo veřejnosti, byl zamlčen.

Video Studio ČT24
video

Zpravodaj ČT ke kauze saúdsko-arabského diplomata a jeho postu v OSN

„Evidentně došlo k jakémusi kupčení s hlasy, protože Saúdská Arábie dokonce usilovala, aby se Trad, její velvyslanec při OSN, stal šéfem Rady pro lidská práva,“ okomentoval celou věc zpravodaj ČT Jakub Szántó.