Polský prezident kvůli hlasu pro kvóty vyčinil ministryni

Polský konzervativní prezident Andrzej Duda dal najevo výhrady k plánu rozdělit migranty mezi země Evropské unie na základě povinných kvót. Svou nespokojenost vyjádřil během schůzky s ministryní vnitra Teresou Piotrowskou. Ta na rozdíl od ostatních tří členů visegrádské skupiny (Česka, Maďarska a Slovenska) a také Rumunska v úterý v Bruselu hlasovala pro přijetí kvót.

Duda podle svého mluvčího jasně řekl, že rozhodnutí „hodnotí negativně", zejména pokud jde o souhlas Polska s přijetím uprchlíků. „Výhrady nebyly zcela odstraněny," poznamenal.

Piotrowská po setkání s prezidentem opět hájila odklon své vlády od předcházející shody se zeměmi visegrádské čtyřky ohledně odmítání povinných kvót. Poukazovala přitom na to, že v odhlasovaném dokumentu ministrů vnitra byly vzaty v úvahu všechny body předložené Polskem.

Opoziční kandidátka na premiérku pro říjnové parlamentní volby Beata Szydlová, která řídila Dudovu volební kampaň, označila polský souhlas s povinnými kvótami za skandální.

Členské země se většinovým hlasováním dohodly na nástroji, který umožní v příštích dvou letech mimořádně přemístit z Řecka a Itálie celkem 120 tisíc Syřanů, Iráčanů a Eritrejců, u nichž je velká pravděpodobnost na udělení azylu. Pro Polsko to znamená převzetí 3881 osob z Řecka a 1201 z Itálie, celkem tedy 5082 uprchlíků.