Mistraly určené Rusku nakonec opravdu koupí Egypt - a levněji

Francouzský prezident Francois Hollande potvrdil spekulace, že Egypt koupí dvě vojenské lodě Mistral, které mělo původně získat Rusko. Podle zdroje z francouzského ministerstva obrany Káhira za Mistraly zaplatí 950 milionů eur (asi 25,8 miliardy korun). S Ruskem byl uzavřen kontrakt v hodnotě 1,2 miliardy eur.

Obě lodě by francouzská strana mohla egyptskému námořnictvu dodat napřesrok v březnu, nejdřív však čeká egyptský personál výcvik. Zatím nebylo dohodnuto, jakými zbraněmi budou lodě vybaveny. 

„Dohodli se na principu a podmínkách, za kterých dvě válečná plavidla Mistral koupí Egypt,“ uvedla Hollandeova kancelář v prohlášení k úterní dohodě s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím.

Káhira se snaží posílit svou vojenskou sílu v době, kdy doma i v zahraničí čelí islámským vzbouřencům. Egypt je se Saúdskou Arábií členem mezinárodní vojenské koalice, která bojuje proti rebelům v Jemenu. 

„Francie se rozhodla uvažovat o Egyptu, který je významným hráčem na Blízkém východě. Jeho stabilita je nezbytná a Egypt očekává od Francie podporu,“ řekl Hollande k lodím Mistral na konci srpna v Paříži při výročním setkání s velvyslanci Francie.

Kontrakt na Mistraly v hodnotě asi 1,2 miliardy eur (32,5 miliardy Kč) Francie uzavřela s Ruskem v roce 2011, ale kvůli postupu Moskvy v ukrajinské krizi dodávku lodí nejprve zmrazila a následně zrušila. Šlo přitom o největší zbrojní obchod mezi členskou zemí Severoatlantické aliance a Ruskem.

První loď, Vladivostok, mělo Rusko převzít na podzim 2014. Druhá loď, pojmenovaná Sevastopol, měla být připravená do konce letošního roku. Francie podle Kremlu za zrušenou smlouvu zaplatila odškodnění, a Rusko tak považuje spor za vyřešený.