Šéf socialistů v EP chce pozastavit členství Směru kvůli Ficovým protiuprchlickým výrokům

Šéf frakce socialistů a demokratů v europarlamentu Gianni Pittella vyzval k pozastavení členství straně Směr slovenského premiéra Roberta Fica. Důvodem jsou Ficovy netolerantní výroky na adresu muslimských migrantů.

Robert Fico
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Podle Pittelly uvádí slovenský premiér svými názory do rozpaků „všechny pokrokově uvažující lidi“. Pittellovi se nelíbí konkrétně Ficova prohlášení o tom, že „nikdy nebude tolerovat masovou migraci muslimských přistěhovalců, kteří začnou stavět mešity“, že by měly být omezovány svobody muslimů v Evropě anebo že „Slovensko je pro Slováky, a ne pro menšiny“.

„Vytrvalá neochota převzít odpovědnost a ukázat solidaritu při uprchlické krizi je v rozporu s našimi hodnotami a politickým přesvědčením. Nemůžete jen říkat, že jste pokrokoví, musíte to také prokázat svými slovy a činy.“

Gianni Pittella, šéf frakce socialistů a demokratů v europarlamentu

Šéf frakce socialistů a demokratů proto prý vyzval předsedu Evropských socialistů (PES), Bulhara Sergeje Staniševa, aby zahájil proceduru vedoucí k pozastavení členství Směru. Také vyzval Fica, aby vyjasnil svoje postoje před PES.

Ficův Směr měl podobné potíže již v roce 2006, kdy bylo jeho straně pozastaveno členství u Evropských socialistů kvůli tehdejšímu vzniku vládní koalice s nacionalistickou Slovenskou národní stranou.

Robert Fico
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Markus Schreiber

Zeman pochválil Fica za to, že v otázce kvót neustoupil

Slovensko už oznámilo, že podá u soudu Evropské unie žalobu proti rozhodnutí přerozdělit uprchlíky v členských zemích osmadvacítky na základě kvót. Rozmístění běženců v členských státech Unie schválili v úterý většinou hlasů ministři vnitra zemí EU - proti bylo Slovensko spolu s Českem, Maďarskem a Rumunskem. Finsko se zdrželo.

Přístup Bratislavy ocenil český prezident Miloš Zeman. „Dovolte mi, abych v této situaci ocenil stanovisko Slovenska a osobně slovenského premiéra, který včera (v úterý) prohlásil, že dokud bude premiérem na Slovensku, žádné kvóty nebudou,“ konstatoval Zeman.

Jednorázově má být mezi ostatní země EU rozděleno 120 tisíc žadatelů o azyl z Itálie a z Řecka.