Část bývalého koncentráku v Dachau slouží jako útulek i pro migranty

Přístavek bývalého koncentračního tábora Dachau byl přeměněn na útulek pro lidi bez domova, včetně uprchlíků. Nápad na využití jedné z budov takzvaného vnějšího tábora v Dachau k ubytování necelé stovky žadatelů o azyl měla už dříve radnice v Augsburgu, v únoru jej ale po kritice ze strany židovských organizací odmítla bavorská zemská vláda.

„Tyto budovy plné historie mohou být přeměněny, aby sloužily sociálním účelům,“ vysvětlil v prohlášení Florian Hartmann, starosta Dachau, ležícího asi dvacet kilometrů severně od Mnichova. V současné době tam podle něj žije pět desítek lidí bez domova. Na otázku, zda jsou mezi nimi i uprchlíci, starosta odpověděl, že se jedná o německé občany i o cizí státní příslušníky.

Koncentrační tábor v Dachau se stal v roce 1933 prvním podobným zařízením vybudovaným nacisty. Bylo tam postupně odvezeno přes 206 tisc vězňů, z nichž přes 41 tisíc zahynulo. Američané tábor osvobodili 29. dubna 1945. Tehdy tam bylo vězněno ještě kolem 30 tisíc lidí.

/*json*/{"map":{"lat":48.2702053424695,"lng":11.469051110491595,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Nedávno izraelský portál Ynet upozornil na to, že ve městě Schwerte na západě Německa jsou uprchlíci ubytováváni v opuštěném objektu, který sloužil jako strážní budova v přidruženém táboře někdejšího koncentračního tábora Buchenwald. Město o tom údajně rozhodlo už v lednu, tedy ještě před vyhrocením současné uprchlické krize. Starosta Heinrich Böckelühr prý rozhodnutí označil jako přiměřené.

Pobočný tábor Schwerte-Ost fungoval od dubna 1944 do ledna 1945 a přebývali v něm lidé, kteří byli nuceně nasazení v dílnách někdejších Říšských drah. Pod koncentrační tábor Buchenwald spadalo 136 pobočných táborů, které se nacházely po celém území tehdejšího Německa. Po válce se na většinu z nich zapomnělo: část byla zničena a někde byly vězeňské budovy přestavěny třeba na řadové domky, které pomáhaly řešit poválečnou krizi s bydlením. Teprve v posledních letech se pobočné tábory staly předmětem bádání a vznikají na nich pamětní místa.

Proud migrantů do Bavorska opět sílí

Počet uprchlíků přicházejících do Bavorska na počátku týdne opět vzrostl. V pondělí jich bylo přes 11 tisíc, tedy více než dvojnásobek oproti neděli, kdy bylo zaznamenáno 5300 příchodů. Především v Dolním Bavorsku, tedy regionu sousedícím jak s Rakouskem, tak s Českou republikou, musely být zbudovány prostory pro nouzové ubytování.

Napjatou situaci vyvolal nápor migrantů také v Berlíně, kde házeli kameny po ostraze budovy zemského zdravotního a sociálního úřadu (Lageso). Ochranka se musela stáhnout do budovy a situace se uklidnila až poté, co na místo přijelo zhruba 12 policejních vozů. Úřad přestal vydávat pořadové lístky. Uprchlíci se dožadují udělení azylu a jejich registraci zajišťuje sociální úřad.