Moskva zažila opoziční demonstraci – poprvé po roce a půl

Odpůrci ruského prezidenta Vladimira Putina se dnes sešli na opoziční demonstraci na periferii Moskvy. Šlo o první oficiálně povolené opoziční shromáždění za osmnáct měsíců. Protestující hlasitě kritizovali současný politický systém, který umožňuje Putinovi setrvávat u moci už patnáct let a fakticky vyřazuje opozici ze hry.

Opoziční demonstrace na periferii Moskvy
Zdroj: ČTK/AP Autor: Pavel Golovkin

Akci svolal opoziční vůdce Alexej Navalnyj ke čtvrtému výročí oficiálního rozhodnutí Vladimira Putina vrátit se z funkce předsedy vlády do úřadu prezidenta. Konala se asi patnáct kilometrů od centra města, na jihovýchodním předměstí Moskvy. Demonstrovat v centru úřady nepovolily.

Shromáždění se podle policie zúčastnilo 500 lidí, opoziční rozhlasová stanice Echo Moskvy hovoří o desetinásobku. Účastníci drželi transparenty s nápisem „Putin je car“ nebo odkazující na smrt opozičního politika Borise Němcova, který byl za nevyjasněných okolností zastřelen počátkem roku u kremelských zdí.

Opozice: Chceme konec bojů, cenzury a korupce

„Požadujeme právo účastnit se voleb. Chceme konec bojů, zrušení cenzury, propuštění politických vězňů a potírání korupce,“ uvedli organizátoři protestu na internetu. Během demonstrace, na kterou vedle policie dohlížel i vrtulník, vyzývali Rusy k větší politické aktivitě, bez níž se prý Putinův režim nezmění.

„Jedná se o vládu zlodějů. I nadále budeme s lidmi mluvit o korupci a krádežích, protože Rusko je naše země,“ prohlásil dlouholetý opoziční aktivista Ilja Jašin. Opozice musí „pomoci těm, kteří nevěří“, že lidé mohou svou aktivitou situaci v zemi změnit, řekl během akce Navalnyj.

Opoziční předák Alexej Navalnyj na moskevské demonstraci
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Pavel Golovkin

Demonstrace se konala týden po místních volbách v Rusku, které potvrdily dominanci prokremelské strany Jednotné Rusko. Kandidáty opozice většinou místní volební komise k volbám nepustily, převážně s odůvodněním, že neshromáždili dostatečný počet podpisů pro registraci. Podle opozice byly volby plné nesrovnalostí.