Na Tereziánské louce v Mnichově začal 182. Oktoberfest

Pivo a toleranci! V Mnichově začal Oktoberfest

Mnichovský primátor Dieter Reiter v poledne slavnostním naražením prvního sudu zahájil 182. Oktoberfest. Slavnosti na Terezině louce se každoročně účastní miliony milovníků bavorského piva. Festival letos ovlivňuje i uprchlická krize v Evropě, a to jak bezpečnostními opatřeními, tak charitativními projekty.

Po naražení sudu zaznělo celým festivalovým stanem tradiční zvolání „O'zapft is!" (je naraženo), po němž zazněla píseň pivních festivalů Ein Prosit (Na zdraví). První máz piva podle tradice ochutnal bavorský premiér Horst Seehofer, poté už se roztočily pípy ve 14 velkokapacitních a dvou desítkách menších festivalových stanů. „Přestože se jedná o lidovou slavnost, ceny v žádném případě lidové nejsou. V Mnichově letos poprvé nedostanete tuplák levněji než za 10 eur,“ říká zpravodaj ČT v Německu Martin Jonáš.

Zároveň s naražením sudů se daly do pohybu kolotoče, horské dráhy i další atrakce na pouti, která k pivním stanům přiléhá. Zahájení festivalu přilákalo desítky tisíc lidí. Již před polednem na Terezinu louku přicházely řady Mnichovanů v tradičních krojích - ženy v barevných dirndlech, muži v kožených kalhotách a v kloboucích. Mnozí z nich přijížděli v kočárech tažených koňmi a mávali přihlížejícím davům. „Na Oktoberfest se sluší přijít v bavorském lidovém kroji,“ popisuje dresscode Jonáš.

Festival potrvá do 4. října, organizátoři očekávají, že se prodá stejně jako vloni přes sedm milionů litrů pěnivého moku, jímž svlaží hrdlo více než 6 milionů účastníků. „Vloni padnul rekord: 6 milionů 300 tisíc návštěvníků. Letos bude číslo pravděpodobně velmi podobné. Zhruba 20 procent návštěvníků tvoří cizinci, turisté, často z velmi exotických zemí,“ říká zpravodaj ČT.

Ostatně, říjnový pivní festival již není jen mnichovskou výsadou. „Oktoberfest se lavinově šíří po světě. Stala se z něj skvělá marketingová značka. Menších říjnových festivalů se konají desítky nejen po Německu, ale i ve Spojených státech, Kanadě, Číně, jižní Brazílii či Namibii.“

Toleranční perníčky pomohou běžencům

Na Terezině louce mezi pivními stany stojí stejně jako každý rok také stánky s perníčky. Kromě srdcí s nejrůznějšími vyznáními lásky se letos v jejich nabídce objevuje i netradiční perník s nápisem „Tolerance“, který se vztahuje k přílivu uprchlíků do Německa. Prodávat se bude za 7 euro, polovinu částky prodejce věnuje charitativním organizacím, které se starají o děti běženců.

Uprchlická krize se ale projevuje i méně příjemným způsobem. Na mnichovském hlavním nádraží policie vytvořila dva koridory, aby oddělila návštěvníky Oktoberfestu od běženců, kteří do města přijíždějí vlaky z Rakouska. Část vlaků německé dráhy odklánějí do jiných měst. „Mnichovské nádraží je centrálou a plícemi Oktoberfestu, kudy na lidovou slavnost proudí tisíce lidí. Vznikaly obavy, jak se podaří obě záležitosti logisticky skloubit,“ líčí Jonáš.

Podle něj se však po zavedení kontrol na hranicích problém z Mnichova přesunul z větší části na německou hranici. „Tlak na Mnichov výrazně polevil. Myslím si, že situace na Oktoberfestu nebude tak dramatická,“ soudí zpravodaj.

Video Studio 6 víkend
video

Studio 6: V Mnichově začal Oktoberfest