Další mrtví u ostrova Lesbos. Moře převrhlo běženeckou loď

S příchodem podzimu se stávají námořní cesty blízkovýchodních a afrických běženců stále nebezpečnější. V Egejském moři ztroskotala loď se syrskými migranty, u břehů Libye operace Lékařů bez hranic zachránila na 750 běženců.

Severně od řeckého ostrova Lesbos se převrhl člun se syrskými migranty. Na břehu byla bez známek života nalezena pětiletá dívka, třináct dalších osob se pohřešuje. Řecká pobřežní hlídka zachránila jedenáct osob a po dalších pátrá.

Cesta na nestabilních člunech po Egejském moři je s blížícím se podzimem značně riziková, a běženci se proto v poslední době snaží dostat do Řecka spíš po souši pěšky nebo v autobusech z Istanbulu. Už v pátek se u tureckých břehů potopil jiný člun s uprchlíky mířícími do Řecka. Neštěstí připravilo podle tureckých úřadů o život čtyřleté syrské dítě.

Kvůli rostoucímu počtu migrantů na suchozemské cestě začaly turecké síly v polovině týdne stavět zátarasy nedaleko města Edirne (historicky Drinopol) u bulharských a řeckých hranic. V okolí města táboří zhruba dva tisíce migrantů, kteří čekají na možnost dostat se do Evropy.

Video Události
video

Reportér z Turecka: Syřané mění tvář země

Zásah ve Středomoří

Jednadvacet námořních operací ve Středozemním moři zachránily během soboty život nejméně 4500 uprchlíkům. Lodě s běženci směřovaly podle italské pobřežní hlídky z Libye do Evropy. Na operaci se podílelo také plavidlo organizace Lékaři bez hranic (MSF), které dopravilo do bezpečí 800 lidí. Mezi zachráněnými jsou Eritrejci, Nigerijci, Somálci, Libyjci a Syřané, kteří byli na devíti lodích a 12 člunech.

„Když jsou vytaženi, MSF na palubě uprchlíkům poskytne péči, pokud jsou dehydrovaní či mají jiné zdravotní potíže,“ řekl regionální mluvčí organizace Jazan Sádí. „Pak je převezeme do našich center v Itálii nebo Řecku.“ Kromě MSF se akce zúčastnila loď italského námořnictvo, chorvatské plavidlo, které se účastní evropské mise Frontex, a také lodě Británie a Německa.

Z Libye dlouhodobě proudí uprchlíci pocházející zejména z dalších afrických zemí k pobřeží jižní Evropy. Řada lodí se však kvůli přetíženosti či špatnému technickému stavu potopí. Podobné záchranné operace jako ta dnešní nejsou u libyjských břehů výjimkou. Jen v pátek zachránila libyjská pobřežní stráž stovku běženců a z vody vytáhla sedm mrtvých těl.