Corbynovi nevěří ani příznivci labouristů, pětina z nich chce volit konzervativce

Téměř tři čtvrtiny Britů nevidí v novém vůdci labouristů Jeremym Corbynovi budoucího premiéra. Nízké preference veterána britské levice, který stanul v čele strany minulou sobotu, ukázal průzkum, jehož výsledky zveřejnil list The Independent.

Jeremy Corbyn
Zdroj: Reuters Autor: Suzanne Plunkett

Jen 28 procent dotázaných odpovědělo kladně na otázku "Zdá se vám být Jeremy Corbyn vhodným jako příští předseda vlády?" Zbytek účastníků ankety šestašedesátiletému levicovému radikálovi šance nedává.

Z průzkumu vyplynulo, že pětina voličů, kteří v květnových volbách dali hlas labouristům, bude v příštích parlamentních volbách volit spíš konzervativce. Víc než třetina dřívějších labouristických voličů uvedla, že tato strana už jejich hlas nedostane.

  • Má Jeremy Corbyn šanci zvítězit ve volbách?

Corbynova šance: Skotsko

Průzkum nicméně ukázal, že Corbynův program zaměřený proti rozpočtovým škrtům posílil pozice labouristů ve Skotsku, kde straně v květnu vzala voliče separatistická Skotská národní strana (SNP). Zhruba 36 procent dotázaných v průzkumu uvedlo, že bude-li Corbyn vést labouristy, odevzdají mu hlas, přestože v květnových volbách hlasovali pro SNP.

Jeremy Corbyn
Zdroj: Reuters
Autor: Stefan Wermuth