Místopředseda Evropské komise: Říkat „ne, ne, ne“ migrační problém nevyřeší

Měli bychom považovat za kompliment, že lidé utíkající před válkou chápou Evropu jako bezpečné místo, prohlásil v exkluzivním rozhovoru s bruselským zpravodajem ČT Bohumilem Vostalem místopředseda Evropské komise Frans Timmermans. Zároveň znovu vyzval k solidaritě mezi evropskými zeměmi a obhajoval navrhovaný systém povinných kvót na přerozdělování uprchlíků, které Česko spolu s několika dalšími středoevropskými zeměmi odmítá.

Frans Timmermans v rozhovoru pro ČT
Zdroj: ČT24

Země, které jsou solidární dnes, mohou žádat o solidaritu zítra. Dnes čelí uprchlické krizi Itálie, Řecko a Maďarsko, zítra to může být Česká republika nebo Polsko, varuje pravá ruka šéfa Evropské komise Jeana-Clauda Junckera. Timmermans mluví pěti jazyky a začínal svou diplomatickou dráhu před čtvrt stoletím na nizozemském velvyslanectví v Moskvě. Pak byl postupně ministrem pro Evropu a šéfem nizozemské diplomacie.

Politik připouští, že se uprchlická krize nevyřeší, dokud se nezlepší ochrana vnějších hranic EU a nezavede se odebírání otisků prstů a náležitá identifikace příchozích. Dalším důležitým bodem je pomoc státům, kde jsou uprchlíci, tedy Jordánsku, Libanonu či Turecku. A pak přichází na řadu evropská solidarita. Timmermans lituje, že se veřejná debata - včetně České republiky – v podstatě omezila právě na distribuční klíč, který tvoří pouze malou část řešení.

Azyl je právo na ochranu před pronásledováním, nikoliv právo na nejlepší podmínky

Timmermans zpochybnil v této souvislosti argument, že žadatelé o azyl přemístění do Česka nebo jiných států odtud stejně odejdou. „Pokud budeme mít ten distribuční klíč, tak lidé, co pak dostanou azyl v určité zemi, ho budou mít jen tam po určitou dobu. Mohou cestovat po EU, ale nikdy nebudou moct pracovat nebo žít jinde, budou muset zůstat v té zemi, kde dostali azyl. (...) Azyl neznamená, že máte právo na nejlepší podmínky. Znamená to, že máte právo na ochranu před pronásledováním,“ vysvětlil.

Frans Timmermans v rozhovoru pro ČT
Zdroj: ČT24

„Pokud nechcete řešení, najdete tisíc důvodů, proč věci nefungují. Neslyšel jsem ale od nikoho žádnou alternativu k návrhům Evropské komise. (...) Jen říkat ‘ne, ne, ne‘ ten problém nevyřeší,“ řekl na adresu dalších hlasů, které systém kvót zpochybňují. Vyslovil rovněž v této souvislosti obdiv německé kancléřce Angele Merkelové a celé německé vládě, která v době, kdy bylo tolik lidí v tísni, řekla: ‘Vítejte v Německu‘. „Německo po mnoho let ukazovalo pozoruhodnou solidaritu se zbytkem Evropy. Je načase, aby se Německu také dostalo nějaké solidarity od nás,“ řekl.

Škrtat miliardy z eurofondů za odmítání kvót by bylo politicky nemoudré

Timmermans v této souvislosti  odmítl německý návrh, že by se mohly škrtat miliardy eur z eurofondů pro středoevropské státy, pokud budou proti povinným kvótám. „Věřím, že můžeme použít přesvědčivé argumenty, abychom všechny členské země dostaly na palubu, a nevěřím v to, že bychom to měli spojovat s ostatními tématy. Bylo by to legálně naprosto neproveditelné a politicky by to také nebyla moudrá cesta kupředu,“ uvedl.

Češi mají podle Timmermanse v Bruselu pověst velmi seriózních a tvrdě pracujících partnerů s velmi střízlivým pohledem na život. „Občas nesouhlasíme, ale vždycky najdeme společnou cestu kupředu,“ věří Timmermans, který Čechy srovnává s Nizozemci. „Obojí jsou velmi střízlivě uvažující a otevření světu. Své závěry nečiní na základě emocí, ale poté, co vše zanalyzují.  Doufám, že na tom můžeme stavět.“

Skutečnost, že Maďarsko stavbou plotu na hranici se Srbskem a tvrdým zákrokem proti migrantům dosáhlo toho, že příliv uprchlíků značně zeslábl, není pro Timmermanse dostatečný argument. „I kdybychom dnes měli náznaky toho, že něco funguje, zítra se ta situace může zcela změnit. Očekával bych, že zvlášť lidé ze střední a východní Evropy budou vědět, že ploty nikdy nejsou způsobem dlouhodobého řešení problémů,“ prohlásil. 

Za nepřijatelné považuje Timmermans říkat lidem, kteří prchají ze strachu před smrtí, že pro ně v Evropě není místo. „Lidé, kteří utíkají před válkou, před fundamentalismem, hledají se svými rodinami a dětmi úkryt, protože chtějí žít v bezpečných podmínkách. Vybírají si Evropu, protože vědí, že jsme územím, kde mohou být svobodní a nebudou perzekuovaní. Měli bychom vnímat jako kompliment, že Evropu shledávají bezpečným místem,“ prohlásil.

Video Interview ČT24
video

Místopředseda EK: Evropa jako útočiště? To je přece kompliment

Podle Timmermanse je nicméně nutné brát vážně obavy a strach Evropanů z migrační vlny a hledat na to společnou evropskou odpověď. „Budu na tom do konce svého života pracovat, protože věřím v evropskou myšlenku a ideál. Já ještě znám Evropu za studené války. Byl jsem vycvičený jako voják, abych byl protivníkem tehdejším českým vojákům. Nechci se nikdy vrátit do této situace. Není potřeba, abychom se k tomu vraceli,“ uzavřel politik.

Evropské komisi plot okolo Schengenu nevadí, není ale řešením

Evropská komise v pátek uvedla, že nemá z právního hlediska nic proti stavbě plotů na vnější hranici schengenského prostoru, její politickou pozicí však je, že podobné ploty a zdi nepředstavují trvalé řešení problémů. „Dlouhodobě říkáme, že ploty a zdi nenabízejí trvalé řešení. Způsobí totiž pouze to, že proudy uprchlíků jsou přesměrovány jinam,“ vysvětlila mluvčí komise Natasha Bertaudová poté, co se EK k maďarskému plotu už několik týdnů vyjadřovala jen velmi váhavě a zdůrazňovala, že je pravomocí a povinností členských států EU vnější hranici schengenského prostoru vlastními silami zajistit. Podle Bertaudové existují jiné způsoby, jak toho dosáhnout.

Maďarský plot na hranici se Srbskem výrazně zvýšil počty uprchlíků či migrantů mířících do Chorvatska. Budapešť oznámila, že plot vybuduje i podél této hranice mezi dvěma členskými státy EU, která je však zatím také vnější hranicí schengenského prostoru.