Katalánští separatisté se nevzdávají. Jsou favoritem krajských voleb

Zastánci odtržení Katalánska od zbytku Španělska mají naději na velké vítězství v krajských volbách. Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění jsou blízko absolutní většiny voličských hlasů (49,9 procenta), což znamená nadpoloviční většinu v regionálním parlamentu (73 až 76 míst z 135). Volby se uskuteční 27. září. Centrální vláda v Madridu ale jakékoliv snahy o separování Katalánska odmítá.

Demonstrace na podporu samostatného Katalánska
Zdroj: ČTK/AP

Šéf katalánské vlády Artur Mas, který volby vyhlásil, přitom odhaduje, že k zahájení procesu směřujícího k nezávislosti Katalánska do roku 2017 stačí 68 poslaneckých křesel.

Separatisté poprvé vytvořili středopravou koalici Společně pro Ano, které konkuruje „antikapitalistická“ a rovněž separatistická levice CUP, která regionální vládu ostře kritizuje. Na dovedení regionu až k samostatnosti je ale připravena plně s nynější vládou spolupracovat.

Podle průzkumu institutu DYM, který zveřejnil internetový deník El Confidencial, by formace Společně pro Ano měla získat 63 až 65 křesel a 42,4 procenta hlasů. CUP má obdržet 10 až 11 míst a 7,5 procenta hlasů.

Demonstrace za samostatné Katalánsko
Zdroj: ČTK/AP

Průzkum byl proveden od 14. do 16. září, tedy krátce po mohutné demonstraci v centru Barcelony na podporu nezávislosti Katalánska na Španělsku, které se zúčastnily statisíce lidí.

Na vypsání předčasných voleb se shodla dvojice hlavních katalánských politických stran: vedle Masovy konzervativní formace Konvergence a jednota (CiU) byla pro i Republikánská levice Katalánska (ERC). Obě uskupení se navzdory ekonomicky zcela odlišnému programu dohodla na postavení společných kandidátů, jejichž případný úspěch má být důkazem touhy voličů po nezávislosti.

Centrální vláda v Madridu ovšem jakékoli snahy o odtržení ekonomicky významné autonomní oblasti odmítá. Pro odtržení sedmimilionového regionu, který zajišťuje pětinu hrubého domácího produktu čtyřicetimilionového Španělska, se voliči vyslovili již v loňském referendu, které ale španělský soud prohlásil za nezákonné a většina odpůrců nezávislosti hlasovat nešla.