Muslimský chlapec vyrobil budík, ze školy ho odvedli v poutech

Ve Spojených státech vyvolal řadu kritických reakcí případ čtrnáctiletého muslima Ahmeda Mohameda, který přinesl do školy ukázat vlastnoručně vyrobený budík a učitelka na něj zavolala policii v domnění, že jde o bombu. Mladíka podpořily tisíce lidí na sociálních sítích a postavily se za něj i známé osobnosti. Prezident Barack Obama chlapce za jeho výtvor pochválil a pozval ho do Bílého domu.

Ahmed Mohamed
Zdroj: ČTK/AP Autor: Vernon Bryant

Ahmed šel v pondělí do školy v texaském Irvingu nadšený – jeho snem je stát se inženýrem a své učitelce chtěl ukázat digitální budík, který vyrobil z penálu. „Postavil jsem před učitelku budík, abych na ni udělal dojem, ona si ale myslela, že pro ni představuje hrozbu. Je opravdu smutné, že si o tom udělala špatný obrázek,“ konstatoval Ahmed, kterého ze školy odvedla policie v poutech.

„Zatkli mě a řekli mi, že jsem se dopustil trestného činu, že jsem šířil poplašnou zprávu o bombě, falešné bombě,“ podotkl mladík. Policejní mluvčí James McLellan se snažil postup strážníků obhajovat: „Snažili jsme se ho vyslechnout, ale on nám řekl jen to, že to je budík,“ uvedl mluvčí.

Ve středu ale policie oznámila, že Ahmed nebude obžalován. Šéf policie Larry Boyd řekl, že šlo o domácí experiment a chlapec neměl v úmyslu nikomu ublížit. Mladíka stažení obvinění potěšilo a prý mu ani nevadí, že se policie za jeho zatčení neomluvila. Na druhou stranu přemýšlí, že přejde na jinou střední školu.

Muslim = terorista, zlobí se lidé na sociálních sítích

Incident vyvolal řadu kritických ohlasů na sociálních sítích. Na Twitteru se objevily hashtagy jako #IStandWithAhmed nebo #engineersforahmed. Podle mnoha lidí byl Ahmed zatčen proto, že je muslim.

Samotný šéf Bílého domu na Twitteru napsal: „Stylové hodiny, Ahmede. Chceš je přinést do Bílého domu? Měli bychom inspirovat děti, jako jsi ty, aby měly rády vědu. To je to, co dělá Ameriku skvělou.“ Obama pozval chlapce na tradiční Astronomickou noc – Ahmed už dal na vědomí, že dorazí.

Mladíka podpořila i demokratická kandidátka na prezidenta Hillary Clintonová či ministr školství Arne Duncan. „Myslím si, že by k tomu nedošlo, kdyby jeho jméno nebylo Ahmed Mohamed,“ míní Alia Salemová z Rady pro americko-islámské vztahy. „Je to nadšený kluk, který je velmi chytrý,“ dodala.

Video Události
video

Chlapec byl zatčen kvůli budíku vlastní výroby

Tleskejme, nezatýkejme, vyzval Zuckerberg

Mnoho lidí kritizovalo postup školy na Facebooku – včetně jeho zakladatele Marka Zuckerberga. „Mít schopnosti a ambice vybudovat něco zajímavého by mělo vést k potlesku, ne k zatýkání. Budoucnost patří lidem, jako je Ahmed,“ napsal Zuckerberg. „Ahmed Mohamed si zaslouží veřejnou omluvu od ředitele školy, policie a učitelů podílejících se na jeho zatčení. Doufám, že vás zažaluje a škola mu bude muset zaplatit vysokoškolské vzdělání,“ podotkl jeden z uživatelů Facebooku Chance Williams.

Texaské zákony stanoví, že trestného činu šíření poplašné zprávy o bombě se dopustila osoba, která „vědomě vyrábí, prodává, kupuje, přepravuje nebo vlastní falešnou bombu s úmyslem ji použít nebo úmyslně způsobí poplach“.

Ahmedův otec Mohamed Elhassan Mohamed, který se do USA přistěhoval ze Súdánu, kde dvakrát kandidoval na prezidenta, si CNN postěžoval, že ho škola měla o situaci informovat okamžitě – telefonovala mu přitom až ve chvíli, kdy byl jeho syn obviněn, navíc s ním nesměl ani mluvit. „Věděl jsem, co přinesl do školy – byl to budík, který vyrobil. Většinou ho ráno budil,“ poznamenal Mohamed.

Policejní šéf Boyd ale odmítl, že by hrálo v zatýkání roli, že je Ahmed muslim. „Žijeme v době, kdy si nemůžete brát takové věci do školy,“ upozornil nicméně. „Vždy jsme žádali naše studenty a zaměstnance, aby okamžitě hlásili správci školy nebo policii, když zpozorují něco podezřelého nebo podezřelé chování. Přijmeme všechna nezbytná opatření k ochraně našich studentů, abychom udrželi naši školní komunitu v bezpečí, jak jen to bude možné,“ reagovala pak samotná škola v Irvingu v prohlášení.