Kontroly na dálnici z Česka do Drážďan – Německo bojuje proti převáděčům lidí

Německá policie zahájila ve středu hraniční kontroly na dálnici A17 ze sasko-české hranice do Drážďan. Informovala o tom agentura DPA. Důvodem jsou obavy z rostoucího počtu převáděčů lidí kvůli vyhrocené situaci v Maďarsku a Srbsku. Česká policie zatím na nové opatření v Německu reagovat nebude. K desetidennímu zavedení kontrol přistoupilo kvůli možnému náporu uprchlíků také Slovinsko.

Dálnice A17 navazuje na německé straně hranice na českou dálnici D8 – společně tvoří jednu z hlavních dopravních tepen mezi Českem a Německem. V Sasku jsou nyní hraniční kontroly prováděny u krušnohorských obcí Oberwiesenthal a Marienberg. „Situace v Srbsku a Maďarsku by mohla vést k tomu, že se budou ve větším počtu objevovat převáděči,“ sdělil DPA mluvčí spolkové policie v Pirně.

Zatím není jasné, jak dlouho zůstanou policejní opatření na dálničním hraničním stanovišti u města Bad Gottleuba-Berggiesshübel zachována. Jsou ale prý nastavena na delší dobu. 

Video Studio ČT24
video

Publicista Šonka k německým kontrolám na dálnici z ČR

„Hraniční kontroly jsou něčím, co nebylo odstraněno Schengenem, ale bylo to změněno tak, aby pronásledování zločinců, kteří přes hranice mohou utíkat, bylo efektivnější. Policejní jednotky byly vždy rozmístěny kolem dálnic. Uprchlíci jsou ale jev velmi nezvyklý. Začalo se opět uvažovat o závorách – zatím to dělají slalomem pro auta mezi policejními vozy,“ uvedl publicista Jaroslav Šonka.

Policie podle něj kontroluje hlavně dodávky a menší transportéry. Osobní auta s německou a českou poznávací značkou většinou projíždějí bez problémů.

  • Česká policie zatím reagovala na obnovení kontrol na německo-rakouské hranici. Od neděle zpřísnila opatření na česko-rakouské hranici kvůli obavám, že by tudy mohlo směřovat větší množství migrantů.
  • Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové ale zatím není důvod stávající opatření měnit, protože se počet zachycených migrantů výrazně nemění a uzavření hranic sousedních zemí se dosud neprojevuje.
  • Tuzemská policie ve středu zadržela 45 migrantů, 41 pocházelo ze Sýrie.

V kolonách uvízli i profesionální řidiči

Kvůli hraničním kontrolám vznikají několikahodinové kolony, které brzdí i české dopravce – nejen že jejich kamiony nabírají zpoždění, ale řidičům navíc hrozí pokuty za nedodržení přestávek. Policistům trvá kontrola sice jen pár minut, ale pokud nastane nějaký problém, prověřuje se řidič a jeho auto klidně i půl hodiny.

Dopravcům navíc za několikahodinové zpoždění hrozí sankce od dodavatelů. „Pokud to auto přijede někam pozdě, tak se může stát, že původně plánované vykládací okno nestihne a bude tam čekat. Škody jdou do milionu velice rychle,“ uvedl manažer dopravy O.K. Trans Praha Jan Holemý.

Video Události: V kolonách u hranic uvízli i čeští dopravci
video

V kolonách u hranic uvízli i čeští dopravci

Kontroly jsou navíc běžné už i na vedlejších silnicích. Těch ale vede přes hranice tolik, že je policisté nezvládají hlídat všechny. Například v Pasově čeká na řidiče kontrola až pět kilometrů za hranicemi.

Jen ve středu do Německa dorazilo přes 9 tisíc běženců, což je oproti předchozímu dni asi o třetinu víc. Německo je pro většinu lidí prchajících z Afriky nebo Blízkého východu cílovou zemí. Proud uprchlíků se nezmenšuje ani po víkendovém rozhodnutí o obnovení hraniční kontroly. Běženci přijíždějí hlavně přes rakouský Salzburk, někteří hranice překračují i na jiných místech.

Bavorský zemský premiér Horst Seehofer kritizuje země západní Evropy za jejich přístup k uprchlické krizi. Podle něj nepřijímají dost běženců a Německo samo příliv uprchlíků nezvládne.

„Francie přijala zhruba tolik uprchlíků, jako u nás některé okresy v oblasti Allgäu,“ řekl Seehofer s ohledem na oblast na jihozápadě Bavorska, kde leží například města Memmingen a Kempten. „Lidé u nás tomu nerozumí. Je to sobecké. Když dojde na těžké časy, chybí v Evropě solidarita,“ uvedl Seehofer v rozhovoru pro deník Passauer Neue Presse.

Seehofer je první z německých politiků, který se kvůli přistěhovalcům ohradil i proti postoji západoevropských zemí, dosud se Německo vymezovalo především proti státům střední a východní Evropy, včetně Česka.

Tisíce utečenců míří do Chorvatska

Rovněž Rakousko v noci na úterý zavedlo hraniční kontroly. Novou bránou do EU se tak pro utečence stalo Chorvatsko, kam do úterního večera dorazilo zhruba 5600 běženců.

Budapešť už hranice uzavřela - nelegální přechod na maďarské území je nyní považován za trestný čin. Ve středu tamní policie zasáhla proti uprchlíkům, kteří se snažili překonat hraniční plot.