Vesmírné závody miliardářů. Dějištěm je Mys Canaveral

Dávno pryč jsou doby, kdy byl vesmírný výzkum výhradní doménou států. Teď mezi sebou soupeří soukromníci. Novou investici do továrny na rakety oznámil majitel obřího internetového obchodu Amazon, který má své sklady i v Česku. Jednou by chtěl své další plány ohlašovat z oběžné dráhy.

Jeff Bezos prezentuje svůj vesmírný projekt
Zdroj: REUTERS

Mys Canaveral na Floridě. Startovaly odtud raketoplány, průlomové lety na Měsíc i desítky dalších raket s nejrůznějšími úkoly. Teď je toto ikonické místo dějištěm vesmírného souboje dvou miliardářů. Technický vizionář Elon Musk tu už působí, internetový podnikatel Jeff Bezos se sem chystá.  „Budeme odsud startovat později v tomto desetiletí a uslyšíte nás, protože náš motor BE-4, který raketu bude pohánět, tu budeme zkoušet,“ říká Jeff Bezos, majitel internetového obchodu Amazon.

Zatímco Musk tu rakety SpaceX jen vypouští a staví je v Kalifornii, Bezosova firma Blue Origin se je na Floridě chystá i vyrábět. Půjde o investici za pět miliard korun, která na americký Jih kromě nových vesmírných strojů přinese i 330 pracovních míst.

Bezos chce stejně jako jeho konkurent usnadnit cestování lidí do vesmíru. Zatím se ale jejich projekty potýkají s dětskými nemocemi. Takto se například raketě Falcon 9 letos nezdařil pokus o přistání na zvláštní lodi. Miliardář přesto neztrácí optimismus. „Pro lidi by takové lety měly být bezpečné za dva až tři roky,“ ujišťuje Musk.

Video Horizont ČT24
video

Ambice byznysmenů míří ke hvězdám

Musk už pro tyto účely chystá vesmírný přístav v jižním Texasu. Kromě komerčních letů s nákladem nebo turisty by odtud jednou měly startovat i mise na Mars. Jeho soupeř Bezos zatím tak daleko necílí. Zaměřuje se hlavně na vývoj raketových motorů a lety na oběžnou dráhu či pod ní.

Ve hře je také NASA

Svých vesmírných snů včetně letu na Mars s lidskou posádkou se nevzdává ani americká vesmírná agentura NASA, která s oběma miliardáři spolupracuje. I díky jejich soupeření tak po letech útlumu v USA znovu roste zájem o zkoumání vesmíru.