Americký výcvik Syřanů podle Pentagonu nenaplnil původní cíle

Americký program výcviku syrských rebelů zatím nenaplnil očekávané cíle, bojů se nyní účastní jen čtyři či pět Syřanů vycvičených vojáky Spojených států. V Kongresu to podle agentury Reuters prohlásil americký generál Lloyd Austin, který dohlíží nad jednotkami USA na Blízkém východě. Přesné počty Syřanů, kteří americkým výcvikem prošli, nejsou známé, obecně se ale uvádí, že jich bylo několik desítek.

Austin sice řekl, že výcvik nedosáhl předpokládané záměry a že program za stanoveným časovým plánem zaostává, v budoucnu prý ale očekává navýšení počtu vycvičených Syřanů. Náměstkyně amerického ministra obrany Christine Wormuthová v senátním výboru pro armádu řekla, že v programu je asi 100 až 120 povstalců.

USA zahájily výcvikový program v květnu. Počítaly s tím, že jím ročně projde 5400 dobře vybraných lidí, kteří pak budou využitelní pro pozemní boj v Sýrii. Mnozí uchazeči ale byli vyloučeni při výběru jako nevhodní. Z dřívějších zpráv vyplývá, že pro výcvik není dost adeptů a že mnozí odmítají podmínku, že budou bojovat výhradně proti radikálům, a nikoli proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Některé účastníky výcviku unesla radikální fronta An-Nusra

Umírněná opozice zahájila revoluci a jako první začala v roce 2011 proti armádě bojovat. Skupiny zradikalizovaných muslimů se k ní připojily později, ale sledují jiné cíle - chtějí získat území, které budou spravovat podle islámských zákonů.

V první vycvičené skupině bylo údajně okolo šedesáti příslušníků umírněné opozice. Některé z nich během léta unesla radikální fronta An-Nusra, která se hlásí k Al-Káidě, postupně jich část propustila a varovala ostatní povstalce, aby se do amerického programu nezapojovali. Divize 30, jak si Syřané vycvičení Američany říkají, následně příslušníky An-Nusry označila za bratry.