Sýrie obnovila vydávání pasů občanům, kteří uprchli před boji

Syrská vláda začala vydávat pasy občanům, kteří uprchli před boji. Na vydání cestovních dokladů v jordánském hlavním městě Ammánu se čeká měsíc až šest týdnů. Podle zaměstnanců syrské ambasády se doklady vydávají od dubna a každý měsíc je dostane až 10 000 Syřanů. Většina z nich chce odjet do Turecka a odtud do Evropy. Cílovou destinací je pro Syřany podle agentury AP hlavně Německo.

Uprchlíci ze Sýrie
Zdroj: ČTK/SCANPIX SWEDEN// AA / TT

Damašek za vydání pasu požaduje v přepočtu asi 10 000 korun a mnozí Syřané kvůli tomu prodávají rodinné šperky nebo se zadlužují. V Jordánsku většinou pracují bez povolení a za měsíc nevydělají ani polovinu této sumy. Pro cestu do Turecka Syřané nepotřebují vízum.

Podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) letos přicestovalo do Evropy 464 000 uprchlíků a přes 2000 jich na cestě zemřelo. Třetina dorazila od začátku srpna. Bylo mezi nimi podle IOM 175 000 Syřanů, kteří přijeli trasou přes Turecko a Řecko. Většina uprchlíků míří do Německa a podle tamních úřadů právě Syřané mají největší šanci získat azyl.

Od začátku syrské války v roce 2011 je na útěku na 12 milionů Syřanů

Čtyři miliony z nich jsou v cizině a zbytek na syrském území. Většina z těch, kteří odešli za hranice, je v okolních státech. Kvůli nedostatku peněz ale byly mezinárodní agentury nedávno nuceny omezit uprchlíkům příděly potravin. V Jordánsku, kde je přes 600 000 uprchlíků, byly potravinové příděly v září sníženy asi polovině z nich.

Syrský vládní deník Al-Vatan rozhodnutí o obnově vydávání pasů zdůvodnil tím, že to usnadní pohyb stovkám tisícům uprchlíků a bude zdrojem příjmu pro Sýrii. Syrský diplomat z velvyslanectví v Ammánu Ajmán Allúš řekl, že většina z těch, kdo dostanou pasy, odjede z Jordánska, kde pro uprchlíky není dobrá situace. Popřel ale, že Damašek podněcuje svým rozhodnutím Syřany k emigraci.

Počet syrských uprchlíků na území států
Zdroj: Al Jazeera/CNN

Podle Allúše by exodus zastavily investice zemím v sousedství Sýrie, které Syřany přijaly. "Kdyby tam byla situace lepší, nikdo by se nevydával na nebezpečnou cestu do Evropy," řekl.

Jordánec Muhammad Halajka, který v minulosti řídil parlamentní zahraniční výbor, řekl, že Jordánsko je uprchlíky vyčerpáno a odjezd několika tisíců z nich na tom nic nezmění.