Do jemenského Adenu se z exilu vrátil premiér a část vlády

Do Adenu se vrátil z exilu jemenský premiér Chálid Báhah a několik ministrů jeho vlády. Podle místopředsedy kabinetu Radžíha Badího hodlají zůstat natrvalo. Vláda i prezident odešli do exilu v Saúdské Arábii kvůli bojům povstaleckých šíitů začátkem roku, předtím se uchýlili ze Saná do Adenu.

Boje v Jemenu neutuchají
Zdroj: REUTERS/Stringer

Šíité loni v září obsadili metropoli Saná a postupně se dostali až do Adenu na jihu země. V březnu do bojů vstoupila na straně vlády koalice vedená Saúdskou Arábií, což postup šíitů zpomalilo.

Vládní vojska se spojenci milionový Aden dobyla v červenci, ale tamní obyvatelé si stěžují na špatné služby, nedostatečné zásobování i znovu se horšící bezpečnostní situaci. V ulicích se prý opět objevují ozbrojenci včetně lidí patřících k Al-Káidě. Zcela neskončilo ani násilí: podle dnešní zprávy maskovaní muži zapálili v Adenu katolický kostel svatého Josefa.

S Báhahem se vrátilo sedm ministrů a několik dalších jich do přístavu dorazilo už v minulých dnech. Severně od Adenu se ale stále bojuje, v úterý při útocích zahynulo přes 50 lidí.