Jsme připraveni bojovat se Západem proti islamistům, ohlásil Asad

Koalice zemí vedených USA nedokáže zabránit šíření Islámského státu. V rozhovoru pro ruské sdělovací prostředky to prohlásil syrský prezident Bašár Asad. Zároveň prohlásil, že je připraven se západními státy proti IS bojovat.

Asadův rozhovor byl zveřejněn den po vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina, který řekl, že Moskva bude pokračovat ve vojenské podpoře Sýrie a že bez ní by tamní situace byla ještě horší než nyní.

Syrský prezident prohlásil, že jeho vláda se nepodílí na rozhodování o leteckých úderech mezinárodní koalice, ale prozatím se podařilo vyhnout se kolizi. Podle něj je Sýrie připravena spolupracovat se Západem i Saúdskou Arábií a podílet se na „skutečné protiteroristické koalici“.

V boji proti teroristům, k nimž Damašek řadí také opozici proti syrskému režimu, je podle prezidenta významným partnerem Írán. Teherán prý poskytuje techniku a vojenské experty, nikoli vojáky.

Asad: Bojíte se uprchlíků? Nepodporujte teroristy

Za současnou uprchlickou krizi si podle prezidenta může Evropa sama, a to tím, že po čtyři roky podporuje extremisty v Sýrii. Evropa prý vyvolala uprchlickou krizi, protože nedokázala zavést kontrolovaný imigrační systém a nutí tak uprchlíky vydávat se na nebezpečnou cestu přes moře.

„Všichni truchlíme nad nevinnými oběťmi, ale má snad jeden život ztracený na moři větší cenu než životy těch, kdo zemřeli v Sýrii? Jak se může někdo rozhořčovat utopeným dítětem a mlčet ke smrti tisíců dětí, starých lidí, žen a mužů zabitých teroristy v Sýrii? Tento dvojí metr Evropy je nepřijatelný.“

Bašár Asad

syrský prezident

Podle Asada je třeba poukázat na principy Evropy, „která stále podporuje terorismus, chrání teroristy, nazývá je umírněnými a rozlišuje mezi nimi jednotlivé skupiny, zatímco ve skutečnosti jsou to vše teroristické skupiny bojující v Sýrii.“

K množství témat, která byla předmětem rozhovoru, patřila také otázka Asadovy rezignace, po níž volá syrská opozice. „Prezident se dostává k moci díky hlasům získaných ve volbách a odchází, pokud si to lidé přejí, a ne na základě názoru USA, Rady bezpečnosti OSN, nebo komuniké ze Ženevy. Prezident zůstává, pakliže si to lidé přejí. V opačném případě by měl rychle odstoupit,“ poznamenal.

K ruské vojenské pomoci, o níž se mluví v posledních dnech, se Asad přímo nevyjádřil, avšak ocenil spojenectví Moskvy. Označil Rusko za „nezávislý stát a nestranného“ prostředníka mezi syrskými skupinami.

Vyjádřil se také k otázce Kurdů a řekl, že tento problém je Damašek ochoten řešit, až se podaří skoncovat s teroristickou hrozbou. Kurdové se v Sýrii podílejí na boji proti IS zejména na severu a východě státu, což jsou oblasti obývané hlavně kurdským obyvatelstvem.

USA se nelíbí pomoc Ruska Asadovi

Americký ministr zahraničí John Kerry vyjádřil v telefonátu se svým ruským kolegou Sergejem Lavrovem znepokojení nad kroky Moskvy vůči režimu Bašára Asada. Spojené státy jsou toho názoru, že vojenská pomoc z Ruska zapříčinní prohloužení syrského konfliktu. 

Kerry prohlásil, že postup Ruska „podkopává společný cíl, jímž je boj proti extremismu“. Řekl také, že je třeba najít řešení situace přípravou přechodného politického období v Sýrii. Rusko naopak vidí stále spojence v osobě Asada.

Podle prohlášení amerického ministerstva zahraničí Kerry v telefonátu podotkl, že „USA jsou rozhodnuty bojovat v koalici 60 zemí proti IS, avšak Asad nemůže být spolehlivým členem této koalice.“

Bílý dům: Moskva si ze Sýrie vyrobila satelit

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest označil podporu Asada ze strany Moskvy za „prohranou sázku“. Moskva podle něj ze Sýrie učinila svůj satelit. Může to prý znamenat, že Putin sleduje spíš dlouhodobý cíl, ale jaký, to není podle Earnesta „zcela jasné“. Mluvčí Pentagonu řekl, že množství ruského vojenského vybavení, které míří do syrské Latákíje, navozuje dojem, že Moskva tam chce vybudovat předsunutou operační základnu a letiště.

Video Zprávy ve 12
video

Spojené státy kritizují ruskou podporu Asadova režimu

Spojené státy kritizují ruskou podporu Asadova režimu

Eggert: Putin chce odvrátit pozornost od Ukrajiny