Francouzské nálety na islamisty budou nutné i v Sýrii, vzkázal Hollande

Francouzské letecké údery proti ozbrojencům z hnutí Islámský stát v Sýrii budou nezbytné, prohlásil francouzský prezident. François Hollande nálety připustil již před týdnem, kdy rovněž oznámil, že francouzské letouny začnou provádět průzkumné lety nad syrským územím, což se již stalo.

„Jsme součástí koalice (proti Islámskému státu) v Iráku,“ uvedl Hollande na dnešní tiskové konferenci se svým nigerijským protějškem Muhammadem Buharim.

„Zahájili jsme (v Sýrii) průzkumné lety, které nám měly umožnit zvážit letecké údery, jestliže to bude nezbytné, a v Sýrii to bude nezbytné,“ dodal francouzský vůdce.

Radikálové z Islámského státu obsadili rozsáhlá území v Sýrii a v Iráku. Francouzské letectvo po boku spojenců už bojuje proti islamistům v Iráku, ale v Sýrii se k úderům Spojených států a dalších zemí dosud nepřipojilo.

Situace v Sýrii byla spolu s ukrajinskou krizí na pořadu sobotní schůzky šéfů diplomacií Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny v Berlíně. Mluvčí německé diplomacie už dříve naznačil, že Berlín by uvítal aktivnější roli Ruska v boji mezinárodního společenství proti Islámskému státu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov minulý týden vybídl ke koordinaci mezi ruskými a americkými vojáky, aby nedošlo k „nezamýšleným incidentům“ kvůli Sýrii, kde ozbrojené síly obou velmocí působí. Lavrov potvrdil přítomnost ruských vojáků v této blízkovýchodní zemi, kde prý Rusové učí vojáky prezidenta Bašára Asada používat ruské zbraně. Ruské dodávky prý budou pokračovat, aby syrské vládě pomohly v boji proti Islámskému státu.