Labouristé budou i s novým vedením pro setrvání Británie v EU - za všech okolností

Hlavní britská opoziční Labouristická strana povede kampaň za setrvání Británie v Evropské unii, a to za jakýchkoli okolností. Stínový ministr zahraničí Hilary Benn těmito slovy reagoval na komentáře, podle nichž nový šéf labouristů Jeremy Corbyn nepatří k jasným přívržencům členství země v EU a v očekávaném referendu nebude členství nijak obhajovat.

Jeremy Corbyn
Zdroj: Reuters Autor: Stefan Wermuth

Konzervativní premiér David Cameron slíbil uspořádat referendum o dalším členství v Unii do konce roku 2017, podle neoficiálních zdrojů by se tak mohlo stát už příští rok. Část vládní pravice podmiňuje svou podporu setrvání země reformami EU a vyjednáním nových podmínek pro britské členství.

Šestašedesátiletý Corbyn, ještě nedávno outsider v boji o křeslo labouristického šéfa, nakonec ve vnitrostranickém hlasování získal téměř 60 procent hlasů. V referendu v roce 1975 hlasoval proti vstupu Británie do EU. Nedávno se k dalšímu členství Británie v EU odmítl jasně vyjádřit a poznamenal, že chce vidět, jaké reformy se Cameronovi podaří s partnery v EU vyjednat.

Video Horizont ČT24
video

Nový vůdce labouristů popírá vše, co bylo "in" v éře Tonyho Blaira

Do nového stínového kabinetu odmítl v neděli kvůli Corbynovým postojům k EU vstoupit jeho dosavadní člen Chuka Umunna. Nový šéf labouristů nemá velkou podporu ani mezi mnoha dalšími labouristickými poslanci, kteří jsou proevropští a jsou jim blízké sociálnědemokratické postoje. Obávají se, že vzdálením se od politického středu příliš doleva k socialistickým tezím nebude mít strana naději na vítězství v příštích parlamentních volbách.

Tyto obavy posílila zpráva, že Corbyn jmenoval stínovým ministrem financí bývalého odborového aktivistu Johna McDonnella, který je pro znárodnění bank a zavedení zvláštních daní pro bohaté. Upřednostněním tohoto levičáka před nějakou pragmatičtější osobností je podle Reuters silným znamením, že Corbyn hodlá mít z Labouristické strany tvrdě levicovou formaci prosazující větší roli státu. Čtyřiašedesátiletý McDonnell vyvolal před pěti lety rozpaky a pohoršení vtipkováním, že kdyby se mohl vrátit do 80. let, zabil by tehdejší konzervativní premiérku Margaret Thatcherovou, která tvrdě prosazovala volný trh a bojovala proti odborům. Později uznal, že se jednalo o nejapný žert, a omluvil se.

Jeremy Corbyn
Zdroj: Reuters
Autor: Suzanne Plunkett

Proti labouristům hlasoval Corbyn častěji než Cameron

Levicový radikál Corbyn, vegetarián bez auta, který čte Karla Marxe a říká si demokratický socialista, je ostrým odpůrcem politiky rozpočtových škrtů. Je pro vyšší zdanění bohatých, pro odstavení britských jaderných ponorek Trident a pro změnu fungování NATO. Také chce, aby se Britové omluvili Iráčanům za válku, která podle Corbyna vznikla ze lži a přinesla utrpení tamního lidu. Je také pro opětovné zestátnění železnic a energetických společností.

Před Corbynem varovali expremiéři Tony Blair a Gordon Brown, kteří právě zavedli Labouristickou stranu během své éry do politického středu. Nicméně někdejší Blairův zástupce John Prescott Corbynovo vítězství uvítal. Minulý šéf labouristů Ed Miliband, který odstoupil po prohraných květnových volbách, nabídl Corbynovi podporu a vyjádřil naději, že bude usilovat o jednotu strany.

Konzervativce jasné vítězství levičáka a aktivisty za lidská práva upřímně děsí. Znají ho dobře od roku 1983, kdy byl poprvé zvolen do parlamentu. Labouristi mu místo ve vládě nikdy nenabídli. Naopak - patřil mezi největší vzbouřence. Seděl vždy co nejdál od předních lavic a proti své straně hlasoval častěji než David Cameron - víc než 500krát. Letos čelil velké kritice, když pozval k diskusi členy palestinského Hizballáhu a Hamasu a nazval je přáteli.