Světové zásoby ryb dramaticky klesají, nadějí je udržitelný rybolov

Ve světovém oceánu ubývá jedlých ryb. Třetina zásob je vyčerpaná, řadu lovišť necitlivě drancují ohromné rybářské lodě. Světový fond na ochranu přírody se snaží prosadit udržitelný rybolov - vlajkovou lodí takového úsilí se stalo skotské plavidlo Chris Andra. Ryby pomáhají hledat tepelné senzory.

Video Udržitelný rybolov jako naděje pro ubývající zásoby ryb
video

Udržitelný rybolov jako naděje pro ubývající zásoby ryb

Úlovek posádce nezajišťuje jen moderní technika, ale i to, že se její členové vydali cestou udržitelného rybolovu. Loviště zbytečně nevyčerpávají a nedorostlé kusy vracejí zpátky do moře. „Zásoby sleďů v Severním moři v téhle sezoně stouply o 10 až 20 procent. Chovali jsme se zodpovědně a dávali na to pozor," vysvětluje Willie Tait, kapitán rybářské lodi Chris Andra.

V jejich snahách jim pomáhají vědci z Fondu na ochranu zvířat. Ti spočítali, že světové zásoby ryb dramaticky klesají - hlavně kvůli rozšíření průmyslového rybolovu. Za poslední půlstoletí se produkce zvýšila až pětkrát. V 50. letech se ulovilo nebo vyprodukovalo na rybích farmách ročně 20 až 30 milionů tun ryb - teď je to 80 až 100 milionů.

Ryby pomáhají hledat tepelné senzory
Zdroj: ČT24