Na hranice střední Evropy se vrací vojáci a policisté

Kvůli sílícímu náporu uprchlíků přikročily středoevropské státy k přísnějším kontrolám vnitřních hranic. V neděli obnovilo Německo kontroly na přechodech s Rakouskem, stejné opatření zavedlo Rakousko na hranici s Maďarskem. Vídeň navíc nasazuje armádu. Kvůli očekávanému zvýšení počtu uprchlíků kvůli kontrolám na rakousko-německém pomezí posílá více policistů na své hranice i Česká republika a Slovensko. Ve hře zůstává i zavedení kontrol na sasko-českých hranicích.

Zavedená přísnější opatření na hranicích jsou dočasná a neznamenají uzavření hranic. „Zpřísněné kontroly jsou zaměřeny na pašeráky s migranty. Jde o dočasná opatření, v tuto chvíli neumíme odhadnout, dokdy budou platit,“ uvedlo slovenské ministerstvo vnitra.

Zpřísněný režim na hranicích neznamená konec schengenského prostoru bez kontroly vnitřních hranic, ujistily všechny země, které se k tomuto kroku rozhodly. Jejich postup schvaluje i Evropská komise.

„Německé rozhodnutí podtrhuje naléhavou potřebu shodnout se na opatřeních, která
navrhla Evropská komise za účelem zvládat uprchlickou krizi.“

Vyjádření Evropské komise

Kaliňák: Nezavedli jsem kontroly. Zaměřujeme se na pašeráky

Slovensko se na hranicích s Rakouskem a Maďarskem zaměřuje na převáděče migrantů, proto více monitoruje a kontroluje podezřelá vozidla. „Neděláme klasické kontroly podle schengenských pravidel, není to dočasné zavedení kontrol,“ odmítl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák informace, že Bratislava obnovila hraniční kontroly tak, jako to udělalo Německo. „Klasický provoz osobních aut není omezován, to nebyl cíl,“ ujistil Kaliňák. Slovensko podle něj posílilo policejní přítomnost na hranicích, a to včetně jejich „zelené části“.

Pro „zvýšení mobilních kontrol v pohraničních oblastech“ se rozhodlo i Nizozemsko. Jeho přijímací střediska se zaplňují s obrovskou rychlostí a očekává se, že jejich kapacita bude zcela využita ještě v tomto měsíci.

V Rakousku bude „asistovat“ armáda

Obnovení kontrol na hranicích s Maďarskem oznámilo v pondělí Rakousko, ve kterém se nyní nachází asi 18 000 imigrantů. Už dříve rakouský kancléř Werner Faymann oznámil takzvané asistenční nasazení příslušníků armády. Faymann řekl, že těžiště činnosti 2200 vojáků nebude spočívat v kontrole hranic, ale v humanitární práci ve vnitrozemí. Pokud to ale bude situace vyžadovat, můžou být vojáci nasazeni i na hranicích. Kancléř poukázal na to, že uprchlíci, kteří nyní procházejí Rakouskem a míří dále do Německa, mají nadále právo na azyl.

Zpřísněné kontroly na hranicích
Zdroj: ČT24

Kontroly na německo-české hranici? Podle aktuální situace

Německé úřady zvažují zahájit kontroly i v blízkosti společné hranice s Českem a s Polskem. Má to prý zamezit vyhýbání se hraničním kontrolám na německo-rakouské hranici. „Masivní opatření“ na sasko-české hranici jsou „kdykoli možná“ také podle informací serveru MOPO24. Ten rovněž hovořil se saským ministrem vnitra Markusem Ulbigem, jenž potvrdil, že mezi německou policií a českými úřady byly zapojeny „horké linky s cílem rychle reagovat na aktuální vývoj“. Zatím je situace na sasko-české hranici mnohem klidnější než na bavorsko-rakouské, ale podle MOPO24 se to může změnit „během několika hodin“.

O zavedení kontrol na česko-německé hranici spolu hovořili i ministři zahraničí, Lubomír Zaorálek a Frank-Walter Steinmeier. Podle Steinmeiera prý Německo zavedení kontrol na česko-německé hranici zatím nechystá. „Z vysvětlení vyplývá, že záleží na tom, co se bude dít v dalších dnech a zda se podaří dostat ten proces pod kontrolu,“ připustil Zaorálek.

Video Studio ČT24
video

Speciál ČT24: Uprchlická krize ve střední Evropě

Speciál ČT24: Uprchlická krize ve střední Evropě

Střed Evropy staví hráz uprchlické vlně

Ministři budou hledat řešení uprchlické krize

Německá policie kontroluje přechody s Rakouskem

Vlaky mezi Německem a Rakouskem opět jezdí

Německé dráhy postupně obnovily železniční provoz s Rakouskem uzavřený v neděli kvůli přílivu migrantů. Na klíčové trati spojující rakouský Salcburk s bavorským Mnichovem vlaky jezdí se zpožděním, protože na trati se pohybují lidé.

Večer musely opustit vlaky v oblasti Salcburku stovky uprchlíků; zhruba tisícovka lidí proto musela strávit noc v parkovací garáži hlavního nádraží. Parkovací dům byl narychlo přeměněn v nouzovou ubytovnu a jeho dočasní obyvatelé by měli během dneška nastoupit do vlaků směřujících do Německa.

Obnovení hraničních kontrol dopadlo také na silniční dopravu. Na dálnici A1 u přechodu Walserberg se vytvořila kolona, která sahala až k blízkosti Salcburku. Podobná byla situace také v Horním Rakousku, kde se na A8 před hranicí s Bavorskem vytvořila zhruba jedenáctikilometrová kolona.

Uprchlíci se snaží dostat co nejrychleji přes srbsko-maďarskou hranici

S rekordním počtem příchozích uprchlíků se během víkendu potýkalo Maďarsko. Ze Srbska jen v neděli přišlo téměř šest tisíc lidí. Migranti se snaží dostat se do Maďarska do 15. září, kdy chce Budapešť hranici se svým jižním sousedem utěsnit.

Mnozí uprchlíci navíc necestují až na sever Maďarska a ve snaze dostat se co nejrychleji dál do Rakouska míří k bližšímu přechodu Heiligenkreuz im Lafnitztal na jihu.

Maďarští vojáci na hranici se Srbskem
Zdroj: Reuters
Autor: Laszlo Balogh

Budapešť chce příval uprchlíků zastavit plotem na hranicích se Srbskem a řadou zákonných opatření, jako jsou například přísnější tresty za pašování lidí nebo trestněprávní odpovědnost za překonávání nebo poškození hraničního plotu.