Útok na svatyni v Thajsku: Malajsijci zatkli trojici podezřelých

Malajsijská policie zatkla tři podezřelé v souvislosti se srpnovým pumovým útokem v Bangkoku. Při výbuchu u hinduistické svatyně v thajské metropoli zahynulo 20 lidí. Dva zatčení jsou Malajsijci, třetí je Pákistánec. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, spekuluje se ale o extremistech z řad muslimských Ujgurů.

Zásah v Malajsii se uskutečnil po informaci od thajských úřadů, které už dříve zadržely několik podezřelých. Všichni nově zatčení spolupracují s vyšetřovateli. 

Hlavní podezřelý uprchl do Turecka

Bomba v bangkocké svatyni vybuchla 17. srpna – zabila dvacet lidí a 130 jich zranila. Thajská policie oznámila, že hlavní podezřelý uprchl do Turecka. Podle původních informací držitel čínského pasu odjel ještě před provedením útoků do Bangladéše. Nyní se policistům podařilo vypátrat, že koncem srpna tento muž přes Dillí a Abú Zabí odcestoval do Istanbulu.

Podle agentury AP toto zjištění podporuje hypotézu, že za činem stáli ujgurští extremisté, protože ti mají s Tureckem blízké vztahy. Thajské úřady v červenci násilně repatriovaly více než sto Ujgurů do Číny, jež toto etnikum perzekvuje. Svatyni, kde nálož explodovala, mají přitom v oblibě právě čínští turisté.

Za bombovým útokem podle thajské vládnoucí junty zřejmě nestála mezinárodní teroristická organizace. Podle šéfa policie bylo ale do atentátu zapojeno nejméně deset lidí a útočníci ho plánovali dlouho dopředu. Thajsko požádalo o pomoc při pátrání po pachatelích také Interpol.

Tvrdá rána pro thajský cestovní ruch?

Agentura Reuters připomněla, že incident v hojně navštěvovaném místě v centru Bangkoku může mít velmi neblahý vliv na turistický průmysl. Ten je přitom jedním z mála světlých bodů thajské ekonomiky.

„Je obtížné odhadnout vliv na hrubý domácí produkt, protože se nyní nacházíme mimo sezonu. Na jasnější důsledky musíme počkat do října. Modlíme se, aby turisté do té doby na tento incident zapomněli,“ dodal ministr financí Somaj Pasi.