Ničivé záplavy v Japonsku mají sedm obětí, navíc má znovu pršet

Japonští záchranáři stále pátrají po desítce nezvěstných, kteří se tento týden ztratili během ničivých záplav. Zemřelo nejméně sedm lidí a další desítky utrpěly zranění. Povodně, které zemi vycházejícího slunce postihly, jsou podle meteorologů nejničivější za posledních šedesát let. A pršet má dál, což v postižených oblastech může přinést další záplavy a nebezpečné sesuvy půdy.

Tajfun Etau způsobil v Japonsku rozsáhlé záplavy
Zdroj: Reuters Autor: Issei Kato

Zatím poslední obětí se stal muž, který uvízl v autě zaplaveném rozvodněnou řekou. Už dříve například jedna žena přišla o život poté, co její dům zničil sesuv půdy. Zranění utrpěly desítky lidí, z toho nejméně osm bylo postiženo vážně.

Záchranné práce na východě Japonska navíc nekončí ani po čtyřech dnech od ničivých záplav. Desítky lidí se stále pohřešují. V terénu jsou proto  asi dva tisíce policistů záchranářů. „Je to mnohem horší, než jsem očekával. Budovy okolo řeky jsou úplně zničené. Zažil jsem mnoho katastrof, teď jsem si ale uvědomil sílu takového vodního živlu," uvedl Ryohej Misumi z Institutu prevence katastrof. Premiér Šinzó Abe už ve čtvrtek lidem v postižených oblastech slíbil rychlou a dostatečnou pomoc.

Záplavové lijáky přišly na východ Japonska poté, co se ve středu přes hlavní japonský ostrov Honšú přehnal tajfun Etau. Kvůli němu úřady vyzvaly preventivně k evakuaci statisíce lidí, včetně obyvatel některých čtvrtí Tokia. Výzvu ale uposlechla jen část z nich. Zaplaveny jsou tři japonské prefektury: Mijagi, Ibaraki a Točigi.

Video Události
video

V akci jsou stále zhruba dva tisíce záchranářů

V některých částech Japonska spadlo někde během 48 hodin více než dvojnásobné množství srážek, než bývá v září obvyklé. Současné záplavy tak patřily k nejhorším za více než 60 let. Navíc má podle meteorologů od nedělního večera znovu prudce pršet, což by mohlo přinést další záplavy a nebezpečné sesuvy půdy.