Na jeruzalémské Chrámové hoře se střetli policisté s mladými Palestinci

V areálu mešity Al-Aksá ve východním Jeruzalémě se izraelští policisté dostali do konfliktu s mladými Palestinci poté, co policisté údajně vstoupili do mešity. Potyčky podle očitých svědků pokračovaly i mimo mešitu a policisté mladíky rozehnali slzotvornými a ohlušujícími granáty.

Izraelská policie uvedla, že pronásledovala mladé Palestince podezřelé z přípravy nepokojů, kteří se zabarikádovali v mešitě na posvátné Chrámové hoře. Tito Palestinci prý chtěli narušovat oslavy židovského nového roku, které začnou večer.

„Maskovaní demonstranti, kteří se nacházeli v mešitě, házeli na policisty kameny a dělobuchy. U vchodu do mešity se také našly podezřelé trubky naplněné podomácku vyrobenou trhavinou,“ uvedla policie v prohlášení.

Podle palestinských svědků ale měli policisté vstoupit přímo do mešity a střet tím vyprovokovat. Mluvčí policie to popřela s tím, že policisté jen uzavřeli vstupní bránu, stejně tak izraelská policie odmítla, že několik Palestinců zranili, jak tvrdí svědci.

Chrámová hora nese význam pro více náboženství

Mešita Al-Aksá je po Mekce a Medíně třetím nejvýznamnějším místem islámu. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás zákrok policistů tvrdě odsoudil. Al-Aksá leží na Chrámové hoře, která je rovněž významným místem judaismu. Židé se sem chodí modlit ke Zdi nářků, která je jediným pozůstatkem jejich chrámu zbořeného Římany.

Už v listopadu loňského roku odvolalo kvůli problémům na Chrámové hoře z Izraele svého velvyslance Jordánsko. Učinilo tak na protest proti vpádu izraelské policie do mešity a jejímu jednodennímu uzavření. Naposledy pak byla Chrámová hora dějištěm nepokojů v červenci.

Napětí aktuálně vzrostlo poté, co izraelská vláda ve středu rozhodla, že dvě palestinské skupiny bránící práva muslimů na Chrámové hoře jsou nelegální. Zdůvodnila to podle BBC tím, že jejich členové osočovali příchozí židovské věřící.