Stažení zbraní, odstranění min – dohoda o Ukrajině se přiblížila

Ministři zahraničí Německa, Francie, Ruska a Ukrajiny dosáhli během jednání podle německého zástupce Franka-Waltera Steinmeiera „významného pokroku“ při řešení ukrajinské krize. Existují prý dobré vyhlídky na brzký podpis konkrétní dohody ohledně stahování zbraní z frontových linií a mohlo by se rovněž začít s odstraňováním nášlapných min.

Ministři zahraničí Německa a Ruska Frank-Walter Steinmeier a Sergej Lavrov
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Tobias Schwarz

„Doufáme, že dosáhneme toho, aby Ukrajina a Rusko stabilizovaly příměří dlouhodobě. Chceme diskutovat o detailech složení těžkotonážních zbraní i zbraní lehčího kalibru. Tedy těch, které mají ráži menší než 100 mililitrů,“ uvedl německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier po sobotní schůzce v Berlíně.

Ministři zahraničí se shodli na potřebě upevnit nedávno dohodnuté příměří mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty, které začalo platit prvního září a přineslo na nepokojný východ Ukrajiny znatelné omezení konfliktů. 

Během předcházející telefonické konference německá kancléřka Angela Merkelová a prezidenti ostatních tří států Francois Hollande, Vladimir Putin a Petro Porošenko rovněž přivítali dodržování čerstvého příměří.

Steinmeier však upozornil, že stále zůstávají ohledně ukrajinské krize „obtížné a sporné otázky“, což znamená, že úplná shoda nepanovala.

Video Zprávy
video

Německo hlásí významný pokrok při řešení ukrajinské krize

Zásadní ještě bude konference v Paříži

Pro ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova bylo jednání ministrů důležitou etapou při přípravě na summit nejvyšších představitelů Německa, Francie, Ruska a Ukrajiny věnovaný ukrajinské krizi, který se uskuteční 2. října v Paříži.

Navzdory pozitivnímu výsledku z berlínské politické schůzky ale v oblasti reálně dál panuje napětí. Moskva obvinila ukrajinské tajné služby, že unesly ruského vojáka a jeho bratra z ruského území, a vyzvala Kyjev k jejich okamžitému navrácení.

Ukrajinská pohraniční stráž podle agentury AFP naopak uvedla, že na východě země zadržela dva ruské občany, které podezřívala z nezákonného překročení hranice.