Premiér Severního Irska rezignuje. Vzdal snahy o náboženský smír

Severoirský premiér Peter Robinson oznámil demisi. Podle něj jsou jeho osobní snahy o smíření protestantů a katolíků bezvýchodné. Hrozí prý zánik křehké dělby moci mezi oběma náboženskými tábory. Spolu s Robinsonem skončí téměř všichni členové severoirské vlády.

Premiér Peter Robinson oznamuje demisi
Zdroj: ČTK/AP

Zástupci severoirských protestantů Robinsonovi vadí, že katolíci dost rychle nepokročili s rozpouštěním své ozbrojené složky, nechvalně proslulé Irské republikánské armády (IRA). Poslední kapkou byla nedávná vražda bývalého člena IRA pravděpodobně odpadlíky organizace, kteří nynější politické uspořádání neuznávají.

Robinson řekl, že vládu s ním opouštějí všichni ministři až na jednoho - Arlene Fosterovou, která má být dočasnou premiérkou a ministryní financí. Má se tím prý zabránit, aby situace nevyužily ostatní politické strany. Jednání o zažehnání vládní krize podle něj ale pokračuje.

Severní Irsko zažilo tři desetiletí sektářského násilí mezi protestantskými unionisty a katolickými republikány. Násilnosti si od roku 1969 vyžádaly kolem 3500 lidských životů.

Video Horizont ČT24
video

Horizont: Napětí v Severním Irsku

Dosavadní princip spočívá v plném respektování všech vrstev severoirské společnosti a jejich hlasu při správě země. De facto zde neexistuje klasická parlamentní opozice, protože všechny strany jsou ve vládě.