Po lístcích na papežovu mši ve Filadelfii se jen zaprášilo

Za pouhou půlminutu si ve středu zájemci rozebrali lístky na mši, kterou papež František odslouží během své návštěvy Spojených států na konci měsíce. Cesta hlavy katolické církve do převážně protestantské země poutá velkou pozornost a Bílý dům ve stejný den oznámil, že Františka osobně už na letišti přivítá prezident Barack Obama, k čemuž u zahraničních návštěv dochází jen zřídka.

František během setkání s ministranty
Zdroj: Reuters Autor: Giampiero Sposito

Organizátoři mše, která se bude konat 27. září ve Filadelfii, očekávají v ulicích města účast až 1,5 milionu zájemců. Pro vstup do bezprostředního okolí místního muzea umění, před nímž František bohoslužbu povede, proto vydali 10 000 bezplatných vstupenek. Zájemci si je v internetové rezervaci rozebrali za 30 sekund, když měl každý člověk právo objednat si nejvýše čtyři lístky.

Nedlouho poté se na portálu eBay objevil inzerát nabízející čtyři vstupenky dohromady za 2000 dolarů (více než 48 000 Kč). Podle mluvčího filadelfské diecéze však dostanou místní věřící ještě další část vstupenek mimo rezervační systém, které si budou moci rozdělit mezi sebe.

„Upřímně řečeno, očekávali jsme, že na papežovu mši nebude nutné vydávat lístky. To ale není kritika, chápeme bezpečnostní důvody,“ komentoval podle listu USA Today mluvčí Robert Krebs očekávané velké množství lidí v ulicích města. Zájemcům, kteří se nedostanou do bezprostřední blízkosti papeže, bude k dispozici 40 velkých obrazovek.

Newyorský arcibiskup představil křeslo, na kterém bude František sedět během mše v Madison Square Garden

Zdroj: Reuters
Autor: Lucas Jackson

František promluví před Kongresem i ve Valném shromáždění OSN

Papež dorazí do USA pět dní před touto mší, tedy už 22. září. Na vojenské letiště Andrews v Marylandu, kam dorazí jeho letecký speciál, jej přijede přivítat šéf Bílého domu. Obama přitom vítá zahraniční návštěvy mimo Washington jen velmi zřídka - výjimkou byl například loňský přílet francouzského prezidenta Francoise Hollanda.

Den po příletu přijme Obama papeže oficiálně v Bílém domě. Ve Washingtonu také jako vůbec první hlava katolické církve pronese řeč během společného zasedání obou komor Kongresu.

Po přesunu do New Yorku ho čeká návštěva Generálního shromáždění OSN a mezináboženské setkání na Ground Zero. Největší šanci vidět papeže budou mít Newyorčané během jeho průjezdu Central Parkem. Vrcholem Františkovy návštěvy New Yorku bude večerní mše v Madison Square Garden.

Následující dva dny stráví papež ve Filadelfii, kde odslouží mši a zúčastní se Světového setkání rodin.

Podrobný program Františkovy návštěvy USA naleznete zde.