Biskup luxusu z toho vyvázl: Nemusí uhradit škodu

Církevně-právní řízení proti německému „biskupovi luxusu" zahájeno nebude, rozhodl Vatikán. Duchovní Franz Peter Tebartz-van Elst, kritizovaný kvůli nákladné přestavbě sídla v Limburgu, se tak rok a půl po své rezignaci nemusí obávat, že by si jeho někdejší biskupství nárokovalo náhradu způsobené škody. Řada věřících z diecéze ale s rozhodnutím nesouhlasí.

Franz-Peter Tebartz-van Elst
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Fredrik von Erichsen

O problémy v nevelké diecézi na západě Německa se Vatikán začal blíže zajímat v roce 2013, když se na veřejnost dostaly informace o předražené přestavbě biskupského komplexu v Limburgu. Podle původního rozpočtu měla renovace sídla Tebartze-van Elsta stát zhruba 5,5 milionu eur (149 milionů korun), konečný účet se ale vyšplhal na 31 milionů eur (839 milionů korun).

Podle kritiků stavby byla důvodem předražení speciální přání samotného biskupa, který si rezidenci nákladně zařídil a několikrát prý nechal předělat už hotové části, s nimiž nebyl spokojen. Tebartze-van Elsta odvolal papež František v březnu 2014.

Nové biskupské sídlo v Limburgu
Zdroj: ČT24

„Vatikánské poselství limburskému biskupství zní: Biskup může církevní právo porušit, aniž by byl potrestán,“ kritizoval rozhodnutí církevní právník Thomas Schüller. Rozhodnutí hodnotil negativně i frankfurtský farář Werner Otto, podle něhož si řada lidí z diecéze přála, aby bývalý biskup za své činy pykal. Kdyby nějaký zaměstnanec způsobil škodu svému podniku, také by za to ručil, řekl Otto, podle nějž jde o rozhodnutí problematické pro důvěryhodnost církve.

Právě aféra kolem „biskupa luxusu“ měla podle mnohých odborníků vliv mimo jiné na rekordní počet 217 716 věřících, kteří loni opustili v Německu katolickou církev. 

/*json*/{"map":{"lat":50.388645035241744,"lng":8.066079220908478,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/