Babišův bratr obvinění z podvodu před soudem odmítl

Soud v Bratislavě zahájil proces s bratrem vicepremiéra české vlády Andreje Babiše. Podnikatel Alexander Babiš spolu se svým společníkem z firmy CTHS čelí obžalobě z podvodu, oba vinu před soudem ale popřeli. Po přednesu obžaloby a vyjádření obžalovaných byl proces odročen, líčení pokračuje v listopadu.

Prokuratura Alexandera Babiše podezírá z toho, že energetické firmě ČEZ Slovensko, což je dceřiná společnost českého koncernu ČEZ, způsobili škodu ve výši 195 250 eur (5,3 milionu korun). Za to jim v případě prokázaní viny hrozí trest vězení až na 15 let.

Případ souvisí s dodávkami energií sklářskému podniku Slovglass Poltár, nad nímž převzala kontrolu firma CTHS a jemuž prý hrozilo odpojení od dodávek plynu. Babiš podle obžaloby po dohodě se svým společníkem podepsal před čtyřmi lety se společností ČEZ Slovensko smlouvu o postoupení pohledávky na zmiňovanou sumu. Pohledávka ale nebyla vyplacena a obžalovaní ji odprodali další společnosti, čímž podle prokurátora dodavatele energií poškodili.