V Turecku to vře. Nacionalisté vypálili sídlo prokurdské strany

Turečtí nacionalisté zdemolovali v noci na středu v Ankaře sídlo prokurdské Lidově demokratické strany. Reagovali tak na útoky kurdských extremistů, kteří od víkendu zabili nejméně třicet vojáků a policistů.

Zdroj: ČTK/Newzulu Autor: OSMANCAN GÜDOGAN

Pravicoví extremisté v sídle prokurdské Lidově demokratické strany v Ankaře rozbili okna a budovu pak vypálili. Představitelé strany tvrdí, že navzdory jednání s ankarským policejním šéfem a guvernérem byl počet zasahujících policistů omezený.

„Jenom v noci jsme zaznamenali celkem 186 útoků a napadena byla i naše sídla. Tohle je v každém případě čin plánovaný z jednoho konkrétního místa. Prezident a jeho lidé stojí za těmito útoky.“

Alp Altinors, místopředseda kurdské Lidově demokratické strany

Útoky přišly po víkendových bojích vládních sil s radikální Stranou kurdských pracujících (PKK). Její stoupenci v úterý provedli bombový útok, při němž zemřelo 14 policistů. „Jsme proti teroru a přesvědčení, které podporuje terorismus. Dokud budou turečtí nacionalisté žít, budou odhalovat zrádce a dělat vše pro to, aby zneuctění neuspěli," konstatoval lídr nacionalistických Šedých vlků Olcay Kilavuz.

Video Turečtí nacionalisté zdemolovali sídlo prokurdké strany
video

Turečtí nacionalisté zdemolovali sídlo prokurdské strany

Podle organizací monitorujících dodržování lidských práv jsou Kurdové v Turecku dlouhodobě utlačovaní. Menší část této komunity se zradikalizovala a turecká vláda proti ní dlouhodobě bojuje.

Vraždu policistů i víkendový masakr šestnácti vojáků odsoudily Spojené státy. „Naše myšlenky a modlitby směřují k vojákům i policistům, kteří zahynuli. A rozumíme tomu, že Turecko má právo, jako každá země, bránit se proti teroristickým útokům. Chceme, aby to dělali zodpovědně,“ podotkl mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby.

Kurdové bojují o svou autonomii v Turecku od roku 1984 a ozbrojený boj si vyžádal asi 40 tisíc lidských životů. V roce 2012 začala mírová jednání s tureckým státem a konflikt prakticky ustal díky vyhlášenému příměří.