Clintonová se omluvila za dřívější užívání soukromého e-mailu

Prezidentská kandidátka Hillary Clintonová se pod tlakem médií i konkurence omluvila za to, že jako ministryně zahraničí dříve používala soukromý e-mailový účet. Kajícná slova padla v rozhovoru s televizní stanicí ABC News, který bude celý odvysílán půl hodiny po půlnoci SELČ. Favoritka demokratických primárek až dosud odmítala, že by její kontroverzní praktika nebyla v pořádku.

"Byla to chyba. Je mi to líto. Přijímám odpovědnost," řekla Clintonová v ukázce rozhovoru zveřejněné ABC News. Ve dvou předchozích rozhovorech se přitom podle agentury Reuters omluvit odmítla.

Ministerstvo zahraničí od ledna zveřejňuje tisíce e-mailů z let 2009 až 2013, kdy Clintonová vedla úřad. Většina komunikace se podle médií týká každodenního života v úřadě, několik stovek však údajně obsahuje tajné informace.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nyní zkoumá Clintonové soukromý server, aby zjistil, zda nebylo k citlivým informacím přistupováno v rozporu s pravidly a zda nemohla být vyzrazena tajná data.

Aféra, kterou proti Clintonové využívá republikánská konkurence, podle analytiků souvisí s poklesem popularity, který politička, ještě na jaře suverénně ovládající průzkumy mezi demokratickými voliči, v posledních týdnech zažívá. Část voličů vidí jako podmínku podpory Clintonové, že se s celou věcí dostatečně důvěryhodně vypořádá.