Velké plány BBC - Severokorejcům chce poskytnout „nestranné zpravodajství“

Britská BBC má v příští dekádě velké plány. Odstartovat chce kupříkladu rozhlasové vysílání pro Severokorejce - rozšířit služby by měla i v Rusku a na Středním východě. Generální ředitel Tony Hall prohlásil, že hodlá investovat do pokrytí zemí s nedostatkem nestranného zpravodajství. Přislíbil, že BBC bude do budoucna „otevřená internetovému věku“.

BBC hodlá do komunistické Severní Koreje vysílat zpravodajství na krátkých vlnách. Krátkovlnné rozhlasové přijímače jsou přitom v KLDR zakázané, stejně jako poslech nepovolených zahraničních rozhlasových stanic, poznamenal list The Independent.

Podle expertů citovaných agenturou Bloomberg je navíc nepravděpodobné, že by britská vláda vysílání pro Severokorejce finančně podpořila.

V současnosti do Severní Koreje na krátkých vlnách vysílají stanice Hlas Ameriky a Radio Free Asia. KLDR patří v žebříčku svobody tisku organizace Reportéři bez hranic (RSF) v rámci 180 zemí předposlední místo. Na poslední příčce je Eritrea – i tam BBC plánuje nové rozhlasové zpravodajství.

Tony Hall
Zdroj: ČTK/PA
Autor: Anthony Devlin

Podle generálního ředitele BBC nejsou uvedené plány BBC snahou o expanzi. Hall hovořil mimo jiné o „excelenci bez arogance“. Z BBC by se měla stát otevřená on-line platforma, která nabídne materiál z muzeí, galerií či univerzit. „Chceme pracovat na tom, aby byla Británie největší kulturní silou světa,“ konstatoval ředitel.

Hall zároveň naznačil, že pokud by byly nutné škrty, BBC o některé své služby přijde nebo budou omezeny. O které by případně mohlo jít, ale neuvedl.

Desetiletý plán BBC

  • Řada místních reportérů by měla produkovat nestranné zpravodajství, které by využila jak BBC, tak i místní listy.
  • Vzniknout by měl iPlayer jen pro děti (iPlay), kde budou nejen televizní programy, ale i blogy, hry a vzdělávací nástroje.
  • Nové zpravodajství a zábavní pořady ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku.
  • Významné investice do světového zpravodajství, které bude zahrnovat denní zpravodajský program pro Severní Koreu a televizní služby v Rusku, Indii a Středním východě.
  • Zpravodajské služby pro Etiopii a Eritreu.
  • Nové digitální cesty, které pomohou fanouškům najít novou hudbu nebo hudbu z archivu BBC.