Hollande navrhuje konferenci k migrantům a nevylučuje útoky na Islámský stát

Uspořádat ve Francii mezinárodní konferenci k přistěhovalecké krizi navrhl na své pravidelné půlroční tiskové konferenci francouzský prezident Francois Hollande. Oznámil také, že Francie přijme v příštích dvou letech 24 000 migrantů, a připustil možnost francouzských náletů na pozice Islámského státu (IS) v Sýrii. Pozemní intervenci ale vyloučil.

Francois Hollande na pravidelné půlroční tiskové konferenci
Zdroj: Reuters Autor: Philippe Wojazer

„Krizi vyvolanou přílivem migrantů u bran Evropské unie je možné zvládnout. Evropská komise navrhne rozdělit mezi země EU 120 tisíc běženců v příštích dvou letech. Pro Francii to bude znamenat 24 000 lidí. Uděláme to,“ prohlásil Hollande.

Hollande nevylučuje nálety proti IS v Sýrii

Prezident dále uvedl, že nařídil průzkumné lety nad Sýrií, a připustil možné letecké údery francouzské armády proti silám IS na syrském území. Současně ale vyloučil, že by Francie vedla v Sýrii pozemní vojenskou intervenci. „Požádal jsem ministra obrany, aby se hned od zítřka vedly průzkumné lety nad Sýrií. Umožní zvážit nějaké údery proti IS. Necháváme si přitom samostatnost v konání a rozhodování,“ řekl nejvyšší francouzský představitel. Vysvětlil, že ze Sýrie se plánují teroristické útoky proti několika zemím včetně Francie. Jeho země tak podle něj musí mít lepší informace o podobných hrozbách a více pomáhat v boji proti jednotkám IS na syrském území.

Francouzské letectvo po boku spojenců už bojuje proti islamistům v Iráku, ale v Sýrii se k úderům koalice vedené Spojenými státy dosud nepřipojilo. 

Video Studio ČT24
video

Pravidelná půlroční tisková konference prezidenta Hollanda

Hollande podpoří zrušení protiruských sankcí, pokud bude mírový proces na Ukrajině úspěšný

Hollande na konferenci hovořil rovněž o ukrajinské krizi, k níž navrhl uspořádat v Paříži do 27. září (před zahájením zasedání Valného shromáždění OSN) summit. Jednat by spolu měli nejvyšší představitelé Francie, Německa, Ruska a Ukrajiny. „Proces postupoval kupředu. V posledních týdnech bylo dosaženo pokroku. Příměří se téměř dodržuje," řekl. Když bude proces úspěšný, podpoří francouzský prezident podle svých slov odvolání sankcí proti Rusku.