Turecká odveta: Letectvo bombardovalo kurdské separatisty

Turecké stíhací bombardéry zaútočily na 23 místech na bojovníky radikální Strany kurdských pracujících (PKK). Nálety následovaly den po útoku kurdských separatistů na konvoj obrněných vozidel v jihovýchodním Turecku, který si vyžádal životy 16 tureckých vojáků a dalších 6 zranil. Sami povstalci ale hovoří o 31 mrtvých. Šlo o zřejmě nejkrvavější útok od červencového ukončení příměří.

Turecká armáda
Zdroj: ČTK/SCANPIX SWEDEN Autor: Emin Menguarslan

Nedělní útok se odehrál u obce Daglica v blízkosti hranic s Íránem a Irákem. Smrt 16 vojáků způsobil údajně výbuch bomby nastražené u silnice a následná přestřelka. Šest příslušníků armády utrpělo při útoku zranění, žádný z nich prý ale není v ohrožení života.

Turecké letectvo v reakci zaútočilo na PKK na celkem 23 místech. V okresu Yüksekova v jihovýchodní provincii Hakkari údajně zahájila armáda také rozsáhlou pozemní akci. Premiér Ahmet Davutoglu slíbil, že armáda Turecko „vyčistí“ od teroristů z PKK. „Nikoho nenecháme na pochybách, že započatý boj (s PKK) dovedeme do konce,“ uvedl.

Střety jsou pokračováním vražedného násilí, které propuklo na východě Turecka v červenci po přerušení příměří uzavřeného dříve mezi tureckou vládou a PKK. Z jeho ztroskotání se strany obviňují navzájem. Od té doby bylo podle tureckých činitelů zabito více než 70 příslušníků bezpečnostních sil a stovky kurdských bojovníků.

V Turecku nyní panuje citlivá politická situace. V zemi se 1. listopadu uskuteční předčasné volby, které prezident Erdogan vypsal, protože se jeho vítězné Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) nepodařilo sestavit koaliční vládu. Kritici obviňují Erdogana, že obnoveného násilí využívá k tomu, aby vyděsil voliče a ti pak nevolili prokurdskou Lidovou demokratickou stranu (HDP). Tím se prý Erdogan snaží získat hlasy pro svou AKP. HDP v červnových volbách výrazně posílila a poprvé v historii se dostala do sněmovny.