Experti: Chceme lepší vysvětlení vraždy mexických studentů

Vysvětlení okolností, za kterých bylo v září 2014 uneseno a pak údajně zmasakrováno 43 studentů v Mexiku, je nedostatečné. Tvrdí to skupina mezinárodních odborníků, podle níž některé výsledky vyšetřování nesedí. Odmítají například, že by studenti byli spáleni na skládce, jak to uvádějí mexické vládní úřady.

Případ vyvolal mezinárodní pobouření. Podle vládního vyšetřování za zločinem stál již zatčený starosta města Iguala José Luis Abarca, který se nepohodlných studentů chtěl zbavit. Mladíky měla zadržet tamní zkorumpovaná policie a následně je předala zločineckému gangu. Jeho členové je pak prý povraždili, těla spálili a ostatky zahrabali.

Vyšetřovatelé pověření Meziamerickou komisí pro lidská práva uvádějí, že neexistují žádné důkazy o tom, že by studenti byli skutečně spáleni na skládce v nedalekém městě Cocula. Experti se opírají o čerstvou nezávislou analýzu, podle níž byla ze zbytků na skládce identifikována pouze jedna oběť.

Smrt mexických studentů vyvolala demonstrace
Zdroj: ČTK/AP

Mezi odborníky pracujícími na případu jsou uznávaní vyšetřovatelé z Chile, Kolumbie, Guatemaly a Španělska. Zpráva komise neuvádí, kde studenti mohou být a může pouze spekulovat o motivu jejich ztracení. Většina toho, co se stalo v noci na 26. září loňského roku, je podle expertů stále neznámá, naznačuje ale minimálně cesty pro další vyšetřování.