Solidarita s běženci aneb když jde politik příkladem

Evropa se k přílivu uprchlíků staví různě. Zatímco někdo odmítá závazný klíč na jejich přerozdělování, jiní chtějí přispět co největší solidaritou. Příkladem druhé skupiny jsou někteří evropští politici - třeba finský předseda vlády Juha Sipilä nabídl žadatelům o azyl svůj dům v Kempele. Maďarský expremiér Ferenc Gyurcsány už nyní nechává u sebe přespat každý den zhruba desítku běženců.

Finský premiér Juha Sipilä
Zdroj: ČT24, ČTK

Právě v Kempele finský šéf vlády Sipilä donedávna žil s rodinou a podnikal. Teprve před rokem si rodina koupila dům v helsinské čtvrti Sibbo. Sipilä, který je šéfem centristické strany Finský střed, je v povědomí zapsán jako věřící křesťan.

Jeho dům by žadatelé mohli využívat od začátku roku, jak uvedl ve veřejnoprávní televizi YLE. Navzdory své solidaritě ale nežádá, aby byl plán EU na rozdělení 120 tisíc migrantů po všech zemích osmadvacítky závazný. Podle svých slov doufá, že se Finsko v tomto ohledu ukáže jako příkladná země.

Někdejší maďarský socialistický premiér Gyurcsány u sebe doma nechává každý den přespat asi desítku běženců. Gyurcsány, který patří k nejzámožnějším Maďarům v zemi, v rozhovoru s Die Welt prohlásil, že běžencům již dříve pomáhal tím, že na nádraží vozil jídlo a vodu. „Pak se moje žena zeptala, s čím je ještě třeba pomoci. Odpověď zněla, že báječné by bylo ubytování,“ řekl někdejší premiér. „Měli jsme krátkou rodinnou poradu a dohodli jsme se. Od té doby k sobě zveme osm až deset lidí denně,“ dodal.

Ferenc Gyurcsány
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Běženci k Gyurcsányům přicházejí večer a společně večeří. K dispozici mají koupelnu a okolo půlnoci chodíme všichni spát, popsal Gyurcsány, jak péče vypadá. Dodal, že chce v pomoci pokračovat i tehdy, pokud parlament zpřísní azylové zákony tak, že pomoc běžencům bude nezákonná.

Maďarská vláda podle Gyurcsánye nechápe, co je lidskost. „Musíme se poučit z naší vlastní historie. Když nebudeme pomáhat druhým, kteří se dostali do potíží, kdo pak pomůže nám? Ochrana života musí být nejvyšší prioritou každé vlády,“ uvedl.