Depardieu si zamiloval Bělorusko. Plánuje stěhování

Francouzský herec Gérard Depardieu se chce stěhovat do Běloruska. Umělec známý svými sympatiemi vůči východoevropským autoritářským vůdcům to řekl běloruskému týdeníku TV Magazin. Nadšením pro stát označovaný za poslední diktaturu v Evropě se Depardieu „nakazil“ při červencové návštěvě Minsku.

Gérard Depardieu
Zdroj: ISIFA Autor: EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV

Depardieu byl o prázdninách hostem běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, s nímž za velkého zájmu místních státních médií vyrazil na senoseč. Zemědělské práce si prezident vybral jako start své kampaně před volbami hlavy státu, které jsou plánovány na letošní říjen. Depardieu při této příležitosti s kosou v ruce označil Bělorusko za "malé Švýcarsko".

Svůj obdiv vůči Bělorusku Depardieu neskrýval ani v rozhovoru pro minský TV Magazin. "Už brzy budu žít v Bělorusku mezi farmáři. Je to krásná země se sympatickým prezidentem," prohlásil herec. Důvodem jeho stěhování je prý snaha vyhnout se vysokému zdanění na západě Evropy.

Gérard Depardieu a Alexandr Lukašenko
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Andrei Stasevich

Znovu se v této souvislosti zmínil o rodné Francii. "Chci prostě z té země už vypadnout. Problém není v místních daních. Nesouhlasím s tím, jak se peníze z našich daní používají. Proto už nechci (ve Francii) nic vlastnit. Jen jít jinam, pronajímat, žít a zemřít. Také pracovat s lidmi, které mám rád," řekl Depardieu v rozhovoru, z něhož citoval server Le Huffington Post.

Herec také prohlásil, že má rád Francouze, ale ne tamní novináře, kteří podle něj slouží současné vládě. "Stačí se podívat na průzkumy v tisku o vážených osobnostech. Od chvíle, kdy jsem byl pranýřován vládou, už nic! Už jsem mezi nimi nebyl! Je to podivné, ale jinak mně to je jedno," dodal světoznámý interpret bezpočtu filmových a divadelních rolí a laureát řady hereckých cen.

Vzpouru vůči evropským berním úřadům Depardieu deklaroval už před lety, kdy se chtěl stěhovat z Francie do Ruska. Přestože dostal od prezidenta Vladimira Putina ruský pas a později si opatřil i byt v mordvinském městě Saransku, na východě Evropy se objevuje jen zřídka.

V Saransku, který leží asi 650 kilometrů východně od Moskvy, si přitom chtěl otevřít restauraci a umělecké centrum. V ruském hlavním městě si pak loni chtěl zařídit restauraci s názvem Gérard. Podnikat chce i v Bělorusku, na sousední Ukrajinu Depardieu kvůli schvalování ruské anexe Krymu pět let nesmí.