K ISS se připojil Sojuz - na stanici tak působí devět kosmonautů

Ruská pilotovaná kosmická loď Sojuz TMA-18M s tříčlennou posádkou se úspěšně spojila s přistávacím modulem Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Oznámilo to v Moskvě ruské středisko pro řízení letu. Spojení se uskutečnilo dva dny po startu z kosmodromu Bajkonur. Poprvé od roku 2013 je tak na orbitální stanici devět lidí.

Snímek Sojuzu pořízený z ISS
Zdroj: Profimedia

Na palubě Sojuzu jsou první dánský astronaut Andreas Mogensen, zastupující Evropskou vesmírnou agenturu (ESA), kazašský kosmonaut Ajdyn Ajmbetov a jejich ruský kolega Sergej Volkov. První dva stráví na oběžné dráze deset dní, Volkov, který se do kosmu vydal už potřetí, bude na palubě ISS pobývat půl roku.

Nové kolegy dnes v ISS očekávali ruští kosmonauti Gennadij Padalka, Michail Kornijenko a Oleg Kononěnko, Američané Scott Kelly a Kjell Lindgren a Japonec Kimija Jui.

Cestou k ISS se ruská kosmická loď ve čtvrtek musela vyhnout úlomkům starší japonské nosné rakety vypuštěné v roce 1989. Manévr byl úspěšný, novou dráhu stanovili společně ruští a američtí experti v oboru balistiky.

V příštích měsících posádku čeká více než 250 vědeckých výzkumů a experimentů týkajících se mimo jiné biologie, výzkumu Země, lidského organismu, zdravotnictví, technologického vývoje či astronomického bádání. Pomocí nedávno instalovaného teleskopu CALET například pokračuje pátrání po tajemné temné hmotě, měření kosmického záření a pozorování vysokoenergetických zdrojů v naší galaxii.