Donbas: Klid zbraní má namále, podle Kyjeva povstalci použili těžké zbraně

Pouhé dva dny vydržel klid zbraní, který byl vyhlášen na východě Ukrajiny. Podle Kyjeva povstalci využili k ostřelování pozic ukrajinské armády těžké zbraně. K incidentu došlo v Luhanské oblasti. Jinde padli vojáci do léčky – dva z nich zemřeli a dalších šest utrpělo zranění. Celkem bylo prý příměří porušeno desetkrát.

Nejzávažnější případy porušení klidu zbraní se podle mluvčího prezidentské kanceláře Olexandra Motuzjanyka staly na luhanském bojišti. Minomety byly nasazeny u obce Novotoškivske, která leží asi 50 kilometrů západně od Luhansku. Z ručních zbraní prý pálili povstalci u města Ščasťa a obce Krymske.

  • První dvě oběti byly od vyhlášení příměří zaznamenány rovněž v Luhanské oblasti, kde se u Slovjanoserbsku dostal do léčky automobil ukrajinských celníků. Následný útok povstalců byl odražen, incident si ale vyžádal dva mrtvé a šest zraněných, oznámil Motuzjanyk.

Vzbouřenci podle Kyjeva v noci nadvakrát ostřelovali z ručních zbraní obranná postavení armády u obce Marjinka nedaleko Doněcku. Nedaleko vsi Krasnohorivka zaútočili na ukrajinské pozice palbou z velkorážného kulometu, v Luhanské oblasti do boje nasadili granátomet.

Podle ukrajinského velení ale příměří stále platí.  I když dílčí provokace trvají, separatisté alespoň upustili od systematických útoků proti armádě. 

Podle rebelů je klid

Povstalci přitom o bojích neinformují – noc byla podle nich klidná. Incidenty prý nebyly zaznamenány v Doněcku ani Horlivce, kde v létě docházelo k nejtvrdším bojům.

Za novým příměřím stojí členové kontaktní skupiny, která sdružuje zástupce Kyjeva, Moskvy a separatistů. Podle ukrajinských médií se usilovně snaží přivést znepřátelené strany k podpisu dohody o odsunu zbraní ráže menší než 100 milimetrů z fronty. Skupina se znovu sejde v úterý.

Ruská agrese zabila i desítky dětí, ozývá se z Kyjeva

Boje v Donbasu si od loňského ledna podle odhadů vyžádaly přes 6800 mrtvých. Ukrajinská Rada národní bezpečnosti a obrany nyní obvinila Moskvu, že „v důsledku ruské vojenské agrese na Ukrajině zahynulo 65 dětí, 165 dětí bylo zraněno, 1300 lidí zmizelo beze stopy a 1,396 800 ukrajinských občanů ruská agrese vyhnala z jejich domovů“. Rada již v úterý v návrhu nové vojenské doktríny označila Rusko za nepřítele země.

Moskva popírá, že by se do konfliktu mezi vládními vojsky a proruskými separatisty přímo angažovala. Připouští pouze, že u separatistů bojují ruští dobrovolníci. Současně obviňuje Kyjev z „genocidy ruskojazyčného obyvatelstva“ východní Ukrajiny.