Dočká se Washington muzea komunismu?

Celé dekády trvalo, než se podařilo prosadit na jedné z posledních volných parcel v centru Washingtonu muzeum afroamerické kultury. Méně štěstí má v tomto ohledu jiný ambiciózní projekt - muzeum komunismu. Ve hře jsou zatím dvě místa v centru města, zatím tajná. Na projekt za zhruba 2,5 miliardy korun půjdou hlavně americké peníze - většinou soukromé. Poklepat na základní kámen by autoři projektu chtěli v říjnu 2017 - při stém výročí bolševické revoluce.

„Zveme vlády Pobaltí, Polska, Česka k podpoře tomuto muzeu. Byla by to pro ně příležitost sdělit důležitou část své historie,“ říká ředitel Nadace obětí komunismu (VOC) Marion Smith. Chce, aby muzeum komunismu následovalo osud toho černošského. Seriály zasazené do studené války v Americe táhnou, komunismus ale například ve srovnání s nacismem mnohem méně. I to se ale podle Smithe v posledních letech mění. „Jakkoli je to nešťastné, tak Si Ťin-pching, Vladimir Putin a Raúl Castro jsou tři lidé, kteří našemu argumentu, proč postavit muzeum, vlastně pomáhají,“ říká.

Hlavní část stavby Národního muzea afroamerické historie a kultury (NMAAHC) teď ve Washingtonu dokončili. Jde o největší instituci věnovanou čistě černochům. Vzniká v centru města v parku pod Kapitolem, kde už stojí jedny z nejvýznamnějších muzeí na světě. Otevřít by ho měl příští rok prezident Barack Obama - těsně před koncem v úřadu.

Video Události
video

Začne se v USA za dva roky stavět muzeum komunismu?

Muzeum má osvětlit některá bílá místa černošské historie a vzniká zároveň jako památník něčeho, co je stále živé. Mezi exponáty budou například trička aktivistů z protestů proti policejní brutalitě, cadillac Chucka Berryho anebo jeden z nejcennějších artefaktů: zbytky nedávno objeveného vraku lodě s otroky, která se u jihoafrických břehů potopila na konci osmnáctého století. Spojeným státům pomohli Afroameričané k bohatství, ale země o své otrokářské minulosti často a ráda mlčela.

/*json*/{"map":{"lat":38.89112225084618,"lng":-77.03288882370106,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":38.8911664375226,"lng":-77.03256011009216,"type":"1","description":"NMAAHC"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/