Konžský „terminátor“ před soudem. Haag obdobný případ nepamatuje

Před Mezinárodním trestním soudem (ICC) v Haagu začal proces s bývalým vůdcem konžských povstalců Bosco Ntagandaou. Je obviněn ze spáchání zločinů proti lidskosti a válečných zločinů v Kongu v letech 2002 až 2003. Ntaganda se soudu vydal dobrovolně – při začátku uvedl, že se cítí nevinen.

Obžaloba má 18 bodů, mezi nimiž jsou zločiny proti lidskosti včetně znásilňování a sexuálního zotročování či verbování dětských vojáků. Do celého procesu bylo vyzváno na 2000 svědků včetně zmiňovaných dětí. Povstalci se údajně snažili také ovládnout nerostné zdroje v provincii Ituri, kde se nachází ropa, diamanty a zlato.

V historii mezinárodního soudního tribunálu jde o nejrozsáhlejší případ. Jednačtyřicetiletému Ntagandovi je připisována vina za smrt nejméně 800 lidí, většina měla zemřít při útocích na konžské vesnice.

Přezdívali mu Terminátor kvůli bezcitnosti, s jakou se zbavoval svých protivníků. Generál Ntaganda se před tribunálem má zpovídat z vražd, znásilňování i rekrutování dětských vojáků. Páchat je měl v letech 2002 až 2003 na východě Konga.

Profil

Kdo je Bosco Ntaganda?

Bosco Ntaganda se narodil v roce 1973 ve Rwandě. Po etnicky laděných útocích na svůj lid uprchl do Konga. V sedmnácti letech narukoval jako voják, kdy střídavě bojoval jako rebel ve Rwandě i řadový voják na území Konga. V roce 2006 ho tribunál obvinil z verbování dětských vojáků.

O tři roky později byl přijat do Konžské národní armády a stal se generálem. Po odchodu stanul v čele nové vzpoury rebelů. Jím vedené milice údajně vyhnaly z domovů na 800 tisíc lidí.

Ntaganda se stíhání vyhýbal sedm let. Před dvěma lety se ale dobrovolně vzdal a přihlásil na americké ambasádě ve rwandské metropoli Kigali.

Předtím velel obávaným povstaleckým jednotkám M23, které v Kongu před třemi lety zahájily boj proti vládě. Skupina se ale poté rozpadla a část uzavřela s vládními jednotkami mír v roce 2013. Ntaganda byl proti a v Kongu pro něj přestalo být bezpečno, to ho nejspíš přimělo k dobrovolnému vydání.