V sídle OSN se sešli lídři parlamentů ze 130 zemí - kvůli sankcím chybělo Rusko

V newyorském sídle OSN vrcholí světová konference více než 130 předsedů parlamentů. Jde o jedinečnou akci svého druhu, na které se jednou za pět let sejdou špičky zákonodárných sborů. Tentokrát ji ale zastínila kontroverze kolem neúčasti šéfky ruské Rady federace. Ta nepřijela kvůli americkým sankcím.

Konference parlamentních předsedů v sídle OSN
Zdroj: ČTK/AP

Sankce se obecně na účast při podobných akcích OSN nevztahují. Právě světovou konferenci parlamentních předsedů ale Spojené národy oficiálně nepořádají. Šéfka horní komory ruského parlamentu proto přijet nemohla. Setkání tím vzbudilo pozornost ještě předtím, než vůbec začalo. Na akci chyběli i šéfové komor amerického Kongresu – ačkoliv to ze všech zúčastněných mají právě oni nejblíže.

Cílem setkání byly dvoustranné schůzky, ale také klíčová témata, která by se měla převést do zákonů jednotlivých zemí. Za Českou republiku na setkání dorazil šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček i místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.

„Mluvil jsem o tématu imigrace, které pokládám za velmi závažné. To vidíme v současné době i u nás v Evropě. Hovořil jsem taky o mezinárodním terorismu a varoval před tím, aby boj proti terorismu byl překlopen do boje proti islámu jako náboženství,“ shrnul Hamáček.

Video Studio 6
video

Šéfové parlamentů debatovali o mezinárodních krizích

Hamáček mimo jiné řekl, že terorismu lze účinně čelit jedině neopakováním omylů z minulosti. Islamofobie je podle něj odpudivá a nebezpečná stejně jako rasismus a antisemitismus a měla by být potlačována všemi zákonnými nástroji.

Na závěr konference by měla být přijata deklarace, která má přes 30 bodů a Hamáček ji ve svém vystoupení rovněž podpořil. Deklarace se kromě terorismu obsáhleji zabývá také migrací, konkrétně začleňováním migrantů a pomocí zemím, odkud přicházejí.

V pořadí čtvrtá světová konference předsedů parlamentů se tentokrát zaměřila také na roli parlamentů v demokracii a na jejich spoluodpovědnost za vládní politiku či řešení vojenských konfliktů.

/*json*/{"map":{"lat":40.749655727968886,"lng":-73.96813185834888,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/